home     ·       e-Dziennik     ·       +48 91 4826856

Kronika szkolna /

Rok szkolny 2015/2016 - Wrzesień

30-09-2015 - Warsztaty w Berlinie kl.5

      Wycieczka do Berlina odbyła się 30 września. Pojechaliśmy busem  do szkoły w Tantow, gdzie czekali na nas koledzy i koleżanki z Niemiec. Autokarem razem pojechaliśmy do Berlina. Jechała z nami mama Emilki Żygis. Na miejscu rozdzieliliśmy się na 2 grupy. Grupa 1 najpierw poszła do ogrodu botanicznego, a grupa 2 w tym czasie uczestniczyła w warsztatach, podczas których rysowała różne owoce. Potem grupy wymieniły się. Grupa 1 robiła bransoletki przyjaźni z dziećmi z Tantow. Potem pojechaliśmy do McDonalds na obiad. Niestety, po drodze czekał nas korek. Szczęśliwie dojechaliśmy na miejsce posiłku i po obiedzie ruszyliśmy w dalszą drogę. Odwieźliśmy kolegów i koleżanki z Niemiec do Tantow, a sami wróciliśmy do Szczecina. To była bardzo ciekawa wycieczka.

27-09-2015 - Rajdowe powitanie jesieni


Sezon rajdowy 2015/16 otwarty! Przy pięknej pogodzie, silną liczebnie grupą, weszliśmy w kolejny rok wspólnego wędrowania…

 

Rozpoczęliśmy w Przęsocinie, małej podszczecińskiej wsi, położonej na Wzgórzach Warszewskich, tuż przy granicy miasta. A potem pola, łąki, lasy, jezioro Goślickie… i meta przy Leśniczówce Białej na Głębokim.

 

W radosnej atmosferze pokonaliśmy dziesięć kilometrów, co dla niektórych było nie lada wyczynem. Szczególne gratulacje dla Marianki z kl. I oraz Basi i Maćka z kl. II.

 

                                          Z nadzieją spotkania na kolejnych wycieczkach

                                                                                                     

PRZJDŹ DO GALERII
24-09-2015 - Mrówki sadzą rododendrony

     Jesień to doskonały moment na sadzenie nowych roślin. Dlatego też uczniowie z KLUBU CIEKAWSKIEJ MRÓWKI postarały się o upiększenie otoczenia naszej szkoły nowymi krzewami-różanecznikami.

     Zanim rośliny znalazły się w  swoich „nowych domach” MRÓWKI poznały warunki jakie  najbardziej odpowiadają rododendronom – ilość światła, wody oraz rodzaj gleby. Miały też możliwość mierzenia kwaśności różnych substancji prawdziwym pehametrem. By nasze krzewy dobrze rosły trzeba było przygotować im „kwaśne” podłoże.

     Trzy różaneczniki zostały posadzone na trawniku przed szkołą. Po głosowaniach każda grupa wybrała imię dla „swojej” rośliny. Mamy więc : Sałatkę, Zielonkę – Różankę i Zieloną  Żabkę. Mamy nadzieję, że już najbliższej wiosny odwdzięczą się nam pierwszymi kwiatami.

PRZJDŹ DO GALERII
22-09-2015 - Wizyta w Filharmonii - klasa Ib


   We wtorek 22 września 2015 roku uczniowie z kl. Ib  udali się na koncert kameralny pt. „DoNuta taktuje - Na dwa”.

   Nie mniejszą atrakcja była sama wizyta w „architektonicznej dumie” Szczecina – Filharmonii. Budynek ten niektórym kojarzył się z papierowa składanką, a innym z … „szeregowcem”. Wewnątrz poczuliśmy się jak w zamku Królowej Śniegu.

   Koncert przybliżył wszystkim postać i muzykę Wolfganga Amadeusz Mozarta. Okazało się, że gdy miał on 7 lat, komponował już muzykę i grał na kilku instrumentach. W świat muzyki wprowadziły nas skrzypce, obój i fagot.

   Po udanym koncercie z wielką energią uczniowie dali upust swojej radości w biegach po „dachu” Muzeum Przełomów. Za miesiąc kolejny koncert – ciekawe czego nowego się dowiemy?

PRZJDŹ DO GALERII
17-09-2015 - Wycieczka do schronów Szczecina kl.3


Wrzesień rozpoczął w trzeciej klasie rok niezwykłych wydarzeń i przeżyć. Udział w pierwszych w życiu wyborach samorządowych w szkole , przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej, podsumowanie pierwszego etapu edukacji, którego  finałem będzie Trzecioteścik - jeden z ważniejszych testów  w życiu ucznia. Dlatego, też pierwsza tegoroczna wyprawa nie była pozbawiona emocji i niezapomnianych wrażeń.

Poszliśmy tropem II wojny światowej, która w naszym rodzinnym mieście pozostawiła niezatarte ślady. Poprowadziły nas one, aż 18 metrów pod ziemię – do schronów przeciwlotniczych, wybudowanych ponad 70 lat temu przez hitlerowskie Niemcy. Żadne zdjęcie nie odda emocji, jakie towarzyszyły nam podczas opowieści przewodnika, przy dźwięku alarmu przeciwbombowego, wystrzałów i huków bomb.

Dziś wiedząc , dlaczego naloty „dywanowe” nasilały się w okolicach 20 kwietnia, jesteśmy pewni, że nikt z nas nie chciałby, tak „bombowo” jak Hitler, obchodzić swoich żadnych urodzin.

PRZJDŹ DO GALERII
15-09-2015 - Klasa 2b na zamku


    W ramach cyklu wycieczek, podczas których poznajemy nasze miasto, 

uczniowie klasy 2b odkrywali tajemnice Zamku Książąt Pomorskich. Pani 

Ula pokazała nam miejsca znane i nieznane oraz ciekawie o nich 

opowiadała. Teraz wiemy już o wiele więcej.

16-09-2015 - Poznajemy kultury narodów świata


Poznajemy kultury narodów świata

W środę, 16 września, odwiedziliśmy naszych niemieckich kolegów ze szkoły podstawowej  w Tantow. Czekało na nas mnóstwo atrakcji i dobrej zabawy. Podzieleni na trzy grupy, poznawaliśmy egzotyczne kultury Zimbwawe , Meksyku oraz Indonezji.

Grupa „meksykańska” miała możliwość nauczenia się cyfr Majów oraz wysłuchania opowieści o tym środkowoamerykańskim kraju. Dowiedzieliśmy się, jak się przygotowuje tradycyjną potrawę regionu - tortillę. Najwięcej emocji wywołały warsztaty plastyczne, dzięki którym każdy z nas utkał z różnokolorowej włóczki tzw. Oko Boga. Wyjazd do Tantow okazał się bardzo ciekawy i pożyteczny.


Tomasz Smoleń klasa 6a


Wyjazd do Tantow

Dnia 16 września 2015r. my - uczniowie klasy 6a KSP wyjechaliśmy na jednodniową wycieczkę integracyjną do szkoły w Tantow. Udaliśmy się pod opieką Pani  Moniki Adamskiej i Pani Ani Śmietany.

Ze szkoły wyruszyliśmy po porannej modlitwie czyli ok. godziny 9:15. Sama podróż nie trwała długo, bo do szkoły w  Tantow dojechaliśmy ok. godziny 9:50.

Już na początku dnia zostaliśmy rozdzieleni do poszczególnych grup. Jedni z nas mieli  zajęcia z panią  z Meksyku, która opowiadała nam o kulturze meksykańskiej, m. in. o powstaniu Majów, Azteków i miasta Meksyk. Graliśmy też w grę „bingo”, tylko z meksykańskimi obrazkami. Porozumiewaliśmy się w języku niemieckim, ale na szczęście była z nami Pani Monika, która wszystko tłumaczyła.

Druga grupa miała zajęcia z panią z Afryki. Na samym początku tych zajęć pani pytała nas o to co wiemy o tym olbrzymim kontynencie, z którego ona pochodzi. Ta pani  nauczyła nas piosenki po afrykańsku, potem opowiedziała nam o kulturze jej kraju, czyli Zimbabwe. Pod koniec zajęć tańczyliśmy śmieszny taniec, do jeszcze śmieszniejszej muzyki. Kto tam był, wie o czym mówię. Na koniec tej pierwszej części pani zagrała nam melodie na interesującym instrumencie.

 W tym momencie czyli ok. 12.00 - zabrzmiał dzwonek na godzinną przerwę obiadową. Obiad wszystkim smakował. Po zjedzeniu posiłku wszyscy wybiegliśmy na szkolne podwórko i graliśmy w berka. Po przerwie znów wróciliśmy do swoich zajęć.

Meksykańska grupa robiła „Oko Boga”. Są to dwie wykałaczki związane włóczką. Grupa afrykańska obejrzała różne przedmioty zrobione przez tamtejsze dzieci, np. but z opony samochodowej, samochodzik z puszek, słomy lub druta. Jednym zdaniem można podsumować - ”potrzeba matką wynalazku”. Potem 3 dziewczynki przebierały się w afrykańskie stroje narodowe. Było to bardzo ciekawe i niecodzienne uczucie. Niektóre z nas, tak jak afrykańskie kobiety, mogły nosić na głowie koszyk.  Na koniec malowaliśmy na bawełnianych torbach rożne symbole afrykańskie.

Po trudach całego dnia czekał na nas mały poczęstunek w postaci ciastek i soku. Po nim zrobiliśmy sobie na pamiątkę wspólne zdjęcie. Około godziny 14.30 pożegnaliśmy się i ruszyliśmy do Szczecina.

Pobyt bardzo się wszystkim podobał. Żałowaliśmy, że musimy już wracać. Oby było więcej takich wyjazdów.

Amelka Dąbrowska kl.6a


PRZJDŹ DO GALERII