home     ·       e-Dziennik     ·       +48 91 4826856

Kronika szkolna /

Rok szkolny 2015/2016 - Październik

30-10-2015 - Bal Wszystkich Świętych

Dnia 30-go października odbył się Bal Wszystkich Świętych. Organizatorem był Samorząd Szkolny wraz z opiekunkami p. Agnieszką Jelonek-Pawlik, p. Katarzyną Pospieszną i p. Urszulą Koladą.

 Uczniowie naszej szkoły przebrani byli za wybranych przez siebie świętych. Za najwierniejsze stroje świętych przyznano nagrody w postaci, ulubionych przez dzieci, słodkości. 

Dla chętnych, którzy wzięli udział w konkursie na najlepiej wykonaną pracę plastyczną wybranego przez siebie świętego, przewidziane były dodatkowe nagrody.

Było także wiele innych konkursów, gdzie wszyscy, zarówno młodsi jak i starsi, chętnie brali w nich udział, a jury miało nie lada orzech do zgryzienia, aby wyłowić zwycięzców. Ostatecznie zwycięzcami zostały wszystkie dzieci.

  Pomimo jesiennej melancholii, zabawie towarzyszyła atmosfera pełna radości, tańca i śmiechu. Uśmiechu, który nieprzerwanie wypełniał buzie naszych dzieci.

  Bal był okazją do poznania sylwetek wielu świętych, jak również był szansą do uczestniczenia we wspólnej zabawie.

  Bardzo dziękujemy tym wszystkim, dzięki którym ten bal mógł się odbyć.

PRZJDŹ DO GALERII
23-10-2015 - Klasa Ia na Cmentarzu Centralnym

    23 października 2015 klasa I A wybrała się pod opieką p. Eli i p. Uli na cmentarz, w celu porządkowania dziecięcych grobów. Na początku odwiedziliśmy grób naszej szkolnej koleżanki Weroniki, zapaliliśmy znicz i pomodliliśmy się za Jej duszę. Potem udaliśmy się na kwatery grobów małych dzieci. Wiele z nich jest bardzo starych i zaniedbanych, nikt już o nich nie pamięta. My staraliśmy się część z nich uporządkować. Zabraliśmy ze sobą grabki, miotełki, łopatki i znicze. Każdy pracował z wielkim zaangażowaniem, na końcu zapaliliśmy lampki na uprzątniętych mogiłach i pomodliliśmy się za dusze tych dzieci. Pani Ela była z nas bardzo dumna, a my cieszymy się, że zrobiliśmy dobry uczynek.

PRZJDŹ DO GALERII
17-10-2015 - Konkursowy rajd na orientację


     W dżdżysty sobotni poranek, w podszczecińskiej wsi Bartoszewo, rozpoczęły się eliminacje miejskie XLIV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK.

 

    Od lat nasi uczniowie z powodzeniem startują w tych interdyscyplinarnych zmaganiach. Konkurs niejako wrósł w tradycję szkoły, więc i tym razem  nie mogło nas tam zabraknąć.

 

     Miłym akcentem było spotkanie naszych absolwentów, którzy swoją przygodę z OMTTK rozpoczynali w Katolickiej SP. W historii turnieju zapisali się złotymi zgłoskami a obecnie reprezentują gimnazja i licea, do których uczęszczają.

 

     To dopiero początek, dlatego życzymy Oli, Agnieszce i Kornelii dużo sił i cierpliwości, ogromnej satysfakcji  z udziału w konkursie, no i powodzenia.                                         

                                                                                                                                                  opiekun turniejowych drużyn

                                                                                                                

PRZJDŹ DO GALERII
14-10-2015 - PASOWANIE NA PIERWSZAKA
  
        14 października 2015 - to było podwójne święto w naszej szkole. Z jednej strony Dzień Edukacji Narodowej, a z drugiej od dawna oczekiwane przez PIERWSZAKÓW - "Pasowanie".

        Dzień rozpoczął się w szkole serdecznymi życzeniami dla naszych nauczycieli i wszystkich pracowników, O godz.10 odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji DEN, a po niej na scenę wkroczyliśmy my -  PIERWSZAKI ! Na początku odśpiewaliśmy "Życzenia" dla naszej Pani Dyrektor, która w tym roku została odznaczona MEDALEM KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ, którego serdecznie gratulujemy i wszyscy jesteśmy z niego dumni.

        Potem staraliśmy się zaprezentować najlepiej, jak umiemy śpiewając i recytując, aby starszaki przyjęli nas do grona uczniów KSP. Koleżanki z IV klas składały nam życzenia, ale i zrobiły nam "egzamin", który zdaliśmy na szóstkę. Ślubowanie składaliśmy przed pięknym pocztem sztandarowym naszej szkoły, a potem Pani Dyrektor pasowała każdego na UCZNIA wielkim piórem. Od wychowawczyń otrzymaliśmy wspaniałe dyplomy i kamizelki z tarczą KSP, a od uczniów IV klas - kuferki ze słodką niespodzianką !                                                                                    Było to dla nas ogromne przeżycie i bardzo się baliśmy, czy wszystko nam dobrze pójdzie, ale chyba się udało, bo dostaliśmy wielkie brawa. Dziękujemy naszym kolegom z IV klas oraz naszym kochanym paniom Eli i Ani za przygotowanie nas do tej uroczystości.                                                                                        
PRZJDŹ DO GALERII
13-10-2015 - Klasa 5 i wystawa o Janie III Sobieskim

     W słoneczny jesienny poniedziałek 12 października br., klasa Va pod merytoryczną opieką nauczyciela historii KSP Marka Mulewskiego, udała  się na Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, aby pogłębić swoją wiedzę historyczną.

     Główny celem wycieczki była niezwykła wystawa w Galerii Gotyckiej Zamku: Jan III Sobieski – marszałek, hetman, król. Niezwykłą dlatego, że wystawa jest czasowa i składa się z prawie 120 eksponatów ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego i ponad 70 pochodzących z polskich instytucji muzealnych. Eksponaty dokumentują życie Jana III Sobieskiego oraz sytuację polityczną XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Wśród nich są, m.in.: obrazy, grafiki, militaria, medale, pieczęcie i rękopisy.

     Dodatkową atrakcję stanowią trofea wojenne zdobyte w zwycięskich bitwach, m.in. pod Wiedniem w 1683 roku. Wśród nich wyróżnia się bezcenne siodło należące przypuszczalnie do wielkiego wezyra tureckiego Kara Mustafy oraz fragmenty namiotów tureckich. Na wystawie zobaczyć można również pełne zbroje, m.in. komplety zbroi husarzy „skrzydlatych”, a także okazy broni białej i strzeleckiej.

     Teraz już każde dziecko wie do czego służył buńczuk i koncerz, czym różni się buzdygan bojowy od piernacza a szabla od jatagana. Ile skrzydeł mieli na zbrojach husarze? – jedno! Czy Jan III naprawdę kochał królową Marysieńkę? Na pewno wiemy, że pisał piękne listy z odsieczy wiedeńskiej.

     Przy okazji już w tramwaju Jarek Banaszek zrobił nam wykład o zabytkach techniki na Pomorzanach a Michał Błaszkiewicz wytłumaczył co znaczą łacińskie sentencje na zamkowych zegarach słonecznych: "Vita brevis, ars longa… Czyli: "Życie krótkie, sztuka długa, okazja ulotna, doświadczenie niebezpieczne, sąd niełatwy".

PRZJDŹ DO GALERII
10-10-2015 - Bal absolwenta

       Udało się!!! Przyszli wszyscy! Nikogo nie zabrakło! Jeszcze raz, pomimo że chodzimy już do różnych gimnazjów Szczecina, stanowiliśmy jedną,  niepowtarzalną klasę z Katolickiej Szkoły Podstawowej! 

       Z powodu śmierci naszej koleżanki,  Weroniki, nasz bal został zorganizowany w innym niż zawsze czasie. I zamiast w czerwcu, bawiliśmy się w październiku.  Ach, cóż to był za bal! Wszyscy będziemy go wspominać z łezką w oku-nasz ,,spontaniczny" program artystyczny, podziękowania,  wspólne tańce, ogromny tort. I film, który nas niezwykle wzruszył. Czy to naprawdę możliwe,  że dzieci, oglądane na ekranie, to my?!

       Czas szybko płynie......Przyszła chwila zakończenia uroczystości. Staliśmy razem na korytarzu, jeszcze krótka modlitwa i ......cisza. Chyba wtedy pierwszy raz poczuliśmy, że to naprawdę koniec naszej wspólnej przygody! Wzruszenie,  smutek, .....obietnice: będziemy się spotykać! Koniecznie! A potem uściski, ciepłe słowa i trzeba iść. Tak dobrze było nam w tej szkole. Odchodzimy.......ale wspomnienia na zawsze pozostaną!

PRZJDŹ DO GALERII
09-10-2015 - "Szczecin - moja mała ojczyzna"

 

Żyjemy na co dzień w Szczecinie i jego okolicach, ale czy znamy historię Grodu Gryfa? Czy potrafimy wskazać i nazwać ciekawe miejsca? Aby nie było z tym problemu, organizujemy Międzyszkolny Konkurs „Szczecin - moja mała ojczyzna”. To już VII edycja.

Pierwszym etapem zmagań były eliminacje szkolne, w których wzięli udział wszyscy chętni, najlepsi reprezentowali swoją szkołę w finale –  zespołowej grze terenowej.

Rywalizacja finałowa odbyła się na Placu Orła Białego i dotyczyła obiektów znajdujących się w pobliżu. Uczestnicy wykonywali zadania podzieleni na sześć drużyn o mieszanych składach (dzięki temu wszystkie miały równe szanse).

Kiedy komisja sprawdzała karty zadań, uczestnicy mogli wysłuchać prezentacji katedralnych organów oraz podziwiać uroki miasta z tarasu widokowego bazyliki. Ciekawym elementem było też wcześniejsze zwiedzanie Pałacu Pod Globusem.

Gratulujemy finalistom z naszej szkoły: Ksaweremu (IV b), Maciejowi (VI b), Oli (V) oraz Nikodemowi, Michałowi J. i Amelce (III).

Mamy nadzieję, że plenerowa forma konkursu przyczyniła się do nieco innego spojrzenia na miejsca z pozoru znane, pozwoliła poszerzyć wiedzę oraz zachęciła do dalszych odkryć  i poszukiwań.

 

                                                                                              

PRZJDŹ DO GALERII
07-10-2015 - Wizyta zagranicznych gości


Dnia 7.10.15 do naszej szkoły przyjechały trzy Panie, które poprowadziły warsztaty o różnych krajach.

Na spotkanie przybyli również nasi koledzy i  koleżanki ze szkoły w Tantow.

Do grupy , do której ja należałam, przyjechała Pani pochodząca z Zimbabwe. Pani zapoznawała nas z ogólnymi wiadomościami dotyczącymi Afryki i jej rodzinnego kraju - Zimbabwe. Następnie nauczyliśmy się piosenki, którą witają się ludzie w Afryce. Brzmiała ona mniej więcej tak:

Sej sej wonya Afrika

Bamballa Afrika

Bamballa Afrika

Nastepnie każdy z nas, śpiewając tę piosenkę, przedstawiał grupie swoje imię, np.

Bamballa Vanessa

Bamballa Kornelia

 W ciekawy sposób zapoznawaliśmy się z różnicami między życiem na wsi i w mieście. Dwie dziewczyny zostały przebrane w mundurki z afrykańskiej szkoły. Później to samo zrobili chłopcy. Zobaczyliśmy, jak nosi się dziecko na plecach podczas pracy. Agnieszka wyglądała prawie jak afrykańska mama! Następnie Pani pokazała nam kawałek drewna. Wyglądał jak krzesło , ale okazał się być … poduszką!  Pani z Zimbabwe pokazała nam również zabawki biednych dzieci z wiosek. Rzeczy te robiły one same. Były naprawdę ładne. Zrobione z różnych drutów i pudełek. Nauczyliśmy się także grać w grę polegającą na łapaniu kamyków.

Po pierwszej części warsztatów nastąpiła przerwa, w czasie której zjedliśmy obiad i poszliśmy wraz z koleżankami i  kolegami z Tantow na dwór. W drugiej części warsztatów malowaliśmy bawełniane torby w afrykańskie wzory.  Poznawaliśmy przy tym symboliczne znaczenie poszczególnych obrazków.

Cały przyjazd bardzo mi się podobał. Z chęcią bym go powtórzyła.

                                                                                                     Vanessa Kuleszo,  klasa 5

 

W grupie, do której ja należałam, Pani prowadziła warsztaty dotyczące Indonezji. Poznaliśmy wiele ciekawostek dotyczących tego kraju. Następnie pani z Indonezji pokazała nam swoje dzieła sztuki, były to między innymi:  surykatka zrobiona za pomocą techniki na sucho czyli formowania kształtu surykatki wełną. Mogliśmy robić podobne zwierzątka z wełny lub małe i duże piłeczki zrobione techniką mokrą. Technika mokra polegała na tym, że brało się trochę  wełny koziej, maczało się w wodzie i namydlało. Większość zaczęła od robienia piłeczek, ale niektórzy chcieli robić zwierzątka techniką suchą. Ja zrobiłam małą szarą myszkę, Dominika z klasy 5 banana, a jakaś dziewczynka z Tantow zrobiła ślicznego kucyka. Jak skończyłam robić moją myszkę, to zrobiłam dwie małe kuleczki. Zrobienie tego wszystkiego zajęło mi jakieś dwie i pół godziny godziny. Pewnie myślisz, że to strasznie długo.  Wcale nie!

Tak skończyła się nasza przygoda z wiadomościami o Indonezji.

                                                                                                          Pola Chrzanowska klasa 5

 

Brałam udział w warsztatach o Meksyku. Pani opowiadała nam o tym kraju. Dowiedzieliśmy się na przykład, że Święta Bożego Narodzenia obchodzi się w Meksyku przez cały miesiąc! Na koniec robiliśmy kolorowe prace plastyczne za pomocą włóczki.

Warsztaty były bardzo ciekawe.

 

                                                                                                          Ola Lubkowska, klasa 5

02-10-2015 - Miasto Nauki kl.2a


     W piątek 2 października 2015r. uczniowie klasy 2a udali się do Muzeum Narodowego w Szczecinie na interaktywną wystawę „Miasto Nauki”. Tam aktywnie uczestniczyli w eksperymentach odsłaniających tajemnice natury związane z załamywaniem i odbijaniem się światła. Były jeszcze inne atrakcje. Wszyscy świetnie się bawili.

PRZJDŹ DO GALERII
02-10-2015 - Zaprzysiężenie nowej Rady Samorządu Uczniowskiego

    

     Po wnikliwym zapoznaniu się z sylwetkami i pomysłami kandydatów do Samorządu Szkolnego oraz dość spokojnej kampanii wyborczej, uczniowie KSP dokonali wyboru.

     Dzisiaj podczas Mszy św. dokonało się tzw. zaprzysiężenie, czyli wobec społeczności całej szkoły nowi radni SU złożyli przysięgę (m.in. obiecali, że będą godnie reprezentować wszystkich uczniów, dbać o dobre imię szkoły, rozwijać więzi koleżeńskie, itp.).

Rada Samorządu Szkolnego:

  1. Pola             kl.V
  2. Asia             kl. VI b
  3. Agnieszka    kl. VI b
  4. Weronika Ż. kl. VI a
  5. Michał M.    kl. III
  6. Marta           kl. III

 Nowym radnym życzymy mnóstwa ciekawych pomysłów, ich pomyślnej realizacji i ogólnie owocnej pracy.


01-10-2015 - Pachnące warsztaty kl.2b


     1 października mama Amelki zaprosiła uczniów klasy 2b do wzięcia udziału w pachnących warsztatach. Udaliśmy się więc do Zachodniopomorskiego Instytutu Technologicznego i zamieniliśmy się w chemików. Z pomocą studentów, każdy z nas wykonał pachnącą świecę, balsam do ust i skomponował swój własny zapach. Wróciliśmy do szkoły z upominkami i bardzo, bardzo zadowoleni.