home     ·       e-Dziennik     ·       +48 91 4826856

Kronika szkolna /

Rok szkolny 2014/2015 - Listopad

26-11-2014 - Młodzi historycy i przyrodnicy z wizytą w największym w Polsce schronie z okresu II wojny światowej.

    

     Podziemny Szczecin od lat fascynuje badaczy. Większość  wejść do podziemi została odnaleziona. Ale co kryje się w nieodkrytych dotąd korytarzach? Podziemia te do dziś skrywają swe tajemnice. Wiadomo, że do Szczecina przybywały liczne transporty, które miały trafić do Rzeszy. Istnieją dane potwierdzające, że przywiezione i ukryte zostały tu skarby kultury z innych miast III Rzeszy.  Tajemnica podziemnego Szczecina czeka na swe rozwiązanie. 

     Młodzi historycy z młodymi przyrodnikami zrobili pierwszy krok by poznać te tajemnice i wybrali się w środę 26 listopada na wycieczkę do największego schronu z okresu II wojny światowej w Polsce. Znajduje się on pod Dworcem Kolejowym Szczecin Główny, ukryty w przydworcowej skarpie. Schron zbudowano w czasie II wojny światowej a wykorzystano do tego podziemia XVIII-wiecznych fortyfikacji. W czasie nalotów był schronieniem dla 5 tys. osób. Znajduje się na głębokości 5 pięter. Żelbetowe ściany i strop mają grubość 3 m. Powierzchnia schronu wynosi 3 tys. m kw. 

      Podczas zwiedzania poznaliśmy jak zorganizowane było życie w schronie w czasie II wojny światowej podczas nalotów oraz zniszczenia Szczecina w ich wyniku. Wyjaśniło się też dlaczego naloty prowadzono 20 kwietnia: tego dnia przypadały urodziny Adolfa Hitlera. Jak wyglądała deportacja i repatriacja ludności w Szczecinie oraz pierwsze dni polskiego Szczecina i przejmowanie Szczecina przez polską władzę.

    Wycieczka była bardzo pouczająca.J

PRZJDŹ DO GALERII
25-11-2014 - DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

    Przekroczyliśmy próg szkoły i zewsząd nadleciały pluszowe stworzenia krzycząc, że dzisiaj obchodzimy urodziny Misia. Ojej! Zapomnieliśmy o torcie i prezentach, więc trzeba szybciutko coś zorganizować. Lepiej późno niż wcale. Zamiast torcika misiaczki mogły spijać z talerzyka miodzik, przegryzać go kawałkiem jabłuszka i słodziutkimi cukiereczkami. Miłośnicy misiów podczas przerw wzięli  udział w misiowych konkursach. Przy wesołych podkładach muzycznych wykonywali tygrysie skoki, lepili podobizny misiów z plasteliny, rysowali kreskówkowych przyjaciół z zamkniętymi oczkami. Nagrodziliśmy najciekawsze stroje i dodatki. Największą kreatywnością wykazała się Pola z klasy IV, która wykonała sobie misiowa czapkę. Wykorzystała do tego arcydzieła misiowe żelki HARIBO. Ciekawe czy żelkowe nakrycie głowy przetrwało do końca dnia.

PRZJDŹ DO GALERII
22-11-2014 - Spacerkiem po Warszewie

     Kolejny raz wybraliśmy się na rajd wraz z Klubem Turystów Pieszych „Wiercipięty”. Trasę prowadził znakomity przewodnik PTTK, pan Janusz Wesołek. Przy bardzo sprzyjającej pogodzie pokonaliśmy wspólnie 10 kilometrów.

     Podczas spaceru dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, np. dlaczego ptaki Hasiora są „ogniste”, kiedy i po co powstała „Różanka”, co łączy fontannę „Ptasia studnia” z warszewskim słonikiem, gdzie stała wieża do nauki skoków ze spadochronu.

    Zobaczyliśmy pozostałości dawnej wsi Warszewo (włączonej do Szczecina dopiero w 1939 r.) i jak bardzo rozbudowała się nowa część tej dzielnicy. Wiedzieliście, że jest to najwyżej położona część miasta, wznosząca się ok. 85 m nad Śródmieściem?

     Poznaliśmy dwa niezwykłe drzewa (jedno kwitnie zimą a drugie ma drewno twarde niczym metal), zaś na Wzgórze Kupały dostaliśmy się starą, ale niezmiernie urokliwą stalowo-drewnianą kładką.

     Bohaterką imprezy została Marianka z zerówki, która z mamą przeszła dzielnie całą trasę. Wszyscy podziwiali niesamowitą energię tej najmłodszej uczestniczki rajdu.

     Miłym akcentem na zakończenie było wspaniałe (dużą przewagą punktów) zwycięstwo Ewy Sulisz w konkursie krajoznawczym.

PRZJDŹ DO GALERII
20-11-2014 - Warsztaty - bezpieczeństwo w sieci

     Bezpieczeństwo w sieci – tego tematy nigdy zbyt wiele. W listopadzie odbyły się w naszej szkole zajęcia przeprowadzone przez przedstawicieli firmy UNIZETO.

     Uczniowie kl. 4-6 mieli możliwość utrwalenia wiadomości między innymi na temat bezpiecznego korzystania z portali społecznościowych, lokalizacji poprzez adres IP, roli plików cookis, sposobach projektowania stron internetowych w celu śledzenia naszych ruchów w komputerze oraz aktywności w Internecie. Poruszono również temat regulaminów korzystania z różnych portali, bezpiecznego ich akceptowania czy analizowania naszych postów przez właścicieli stron. Prowadzący zwrócili uwagę na zagrożenia wynikające z korzystania z forów internetowych oraz uregulowania prawne z tym związane.

     Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach, pogłębili wiedzę na temat zwiększenia bezpieczeństwa w sieci.


18-11-2014 - Warsztaty muzyczne

        Dnia 18 listopada gościliśmy u siebie dwójkę wyjątkowych artystów – muzyków grupy Rock Star. Dzięki nim uczniowie mogli poznać grę na takich instrumentach jak np. gitara elektryczna, gitara basowa, talerze, werbel czy keyboard. Zadaniem muzyków było przygotowanie poszczególnych klas do wykonania kolędy "Wśród nocnej ciszy". 

    Gdy tylko do sali gimnastycznej przychodzili uczniowie, część z nich pod okiem pani prowadzącej ćwiczyła śpiew, a część przy pomocy drugiego muzyka ćwiczyła na instrumentach akompaniament. Na koniec wszystko trzeba było "złożyć w całość" - efekty były zdumiewające. Aż dziw bierze, że w przeciągu pół godziny można stworzyć dobry zespół.

      Mamy wielką nadzieję, że dwójka muzyków odwiedzi naszą szkołę raz jeszcze...

 

 

07-11-2014 - Koncert Pieśni Patriotycznych
   Dnia 7 listopada 2014 odbył się w naszej szkole Koncert Pieśni Patriotycznych. Każda klasa zaprezentowała jeden, wybrany przez siebie utwór. Były więc pieśni pochodzące z 1914 czy 1918 roku, jak np. "Przybyli ułani" czy "Pierwsza Kadrowa". Były pieśni mówiące o czasach drugiej wojny światowej, np. "Warszawo ma", "Warszawskie dzieci". Nie zabrakło też utworów dotyczących późniejszego zniewolenia Polaków przez reżim komunistyczny- np. "Ojczyzno ma", "Mury". Całość wieńczyła "Rota", którą wykonali najstarsi uczniowie KSP. 

   Wszystkie dzieci pokazały, jak pięknie potrafią śpiewać i prezentować się na scenie; jak potrafią oddać swoim wykonaniem charakter  pieśni patriotycznych, dostarczając tym samym publiczności wielu wzruszeń. 

  Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, byśmy mogli znów przeżywać kolejną rocznicę Odzyskania Niepodległości - wychowawcom, przygotowującym swoje klasy, panu Markowi Mulewskiemu za przygotowanie slajdów, Kornelii i Amelii z klasy IV za prowadzenie uroczystości, a panu Tomaszowi Kujawie za nagranie występów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii szkoły!

PRZJDŹ DO GALERII
03-11-2014 - Poznajemy Szczecin z niemieckimi gośćmi


   Ponownie gościliśmy u siebie uczniów ze szkoły w Tantow. Tym razem chcieliśmy pokazać im jakieś ładne miejsca w Szczecinie, więc wspólnie wybraliśmy się na spacer. 

   Wystarczyło kilka minut pieszej drogi od budynku KSP, aby przekroczyć bramy miejsca, które bardzo mocno łączy w sobie niemiecko-polską historię.

   Cmentarz Centralny to wielka atrakcja naszego miasta. Największa nekropolia w Polsce, jedna z największych w Europie, zabytek, piękny park… To już wystarczające powody by się tam wybrać, ale znaleźliśmy jeszcze jeden ważny argument.  Cmentarz założyli Niemcy, dbali o jego rozwój prawie pół wieku i do dziś znajdują się tam ślady niemieckiej przeszłości.

   Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy przy wiatraku, ostatniej pamiątce dawnej, młynarskiej potęgi Szczecina. Pokazaliśmy gościom również kopię sławnej rzeźby Ernsta Barlacha „Matka Ziemia”, pomnik „Pamięci Dzieci Nienarodzonych”, pomnik „ Tym, którzy nie powrócili z morza”, kaplicę, główny basen z fontannami, przykłady okazałych nagrobków niemieckich oraz jesienne piękno cmentarnej przyrody. Dłużej zatrzymaliśmy się przy pomniku poświęconym dawnym mieszkańcom Szczecina, którzy, choć  tu spoczęli, nie mają już swoich mogił.

   We wszystkich wymienionych miejscach pamięci zapaliliśmy znicze.  Spacer zakończyliśmy w szkole pysznym, ciepłym obiadkiem.

   Dziękujemy pani Monice Adamskiej za profesjonalne tłumaczenie omawianych treści.