home     ·       e-Dziennik     ·       +48 91 4826856

Kronika szkolna /

Rok szkolny 2017/2018 - Kwiecień

27-04-2018 - Konstytucja 3 maja

                                          

   Ponad dwieście lat temu w Polsce zawitała wielka zmiana. Została uchwalona konstytucja, zwana powszechnie ,,Konstytucją 3 maja’’. Większość Polaków bardzo się z tego cieszyła. Ale byli też tacy, którym się to wcale nie podobało.

   Konstytucja miała poprawić wiele rzeczy w ówczesnej Polsce. Zaznaczono w niej, że chłopi dalej podlegają szlachcie, lecz oddani są ,,pod opiekę prawa i rządu krajowego’’.

    Uchwalenie Konstytucji to niewątpliwie ważne wydarzenie. Była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie.

     Z tej właśnie okazji uczestnicy koła teatralnego ,,Klakier’’ mieli ogromną przyjemność wystawić krótką inscenizację traktującą właśnie o Konstytucji 3 maja.

                                                                                       

                                                              

22-04-2018 - Rajd Szlakami Polskiego Szczecina

 W niedzielny poranek miłośnicy turystyki pieszej stawili się przy Jeziorze Szmaragdowym, aby kolejny raz wyruszyć na piękne ścieżki Puszczy Bukowej. Tym razem w ramach Rajdu Szlakami Polskiego Szczecina, zorganizowanego społecznie przez kadrę PTTK z okazji 100-lecia Niepodległej Polski. Choć właściwa rocznica dopiero w listopadzie, już od dawna trwają rozmaite imprezy upamiętniające to epokowe wydarzenie.

 Po drodze „góry i doliny”, świeża zieleń flory zbudzonej z zimowego snu, pomniki przyrody, ciekawe miejsca, ślady nieistniejących już obiektów. Na mecie, zlokalizowanej na Polanie Widok, ciepła grochówka i konkursy.

Gorąco dziękuję wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas i gratuluję pomyślnego ukończenia 11-kilometrowej trasy.  Z zaproszeniem na kolejne spacery…

  

PRZJDŹ DO GALERII
20-04-2018 - Finał konkursu o Szczecinie

W piękny, słoneczny piątek finaliści IX edycji konkursu o Szczecinie spotkali się na Wałach Chrobrego, by wziąć udział w zabawie terenowej, wieńczącej tegoroczne zmagania.

Rywalizacja tradycyjnie odbyła się w drużynach o mieszanych składach, dzięki czemu zawodnicy ze wszystkich szkół mieli równe szanse. Zadania dotyczyły obiektów znajdujących się na dawnych Tarasach Hakena, Placu Mickiewicza oraz w Parku Żeromskiego.

Podczas gdy komisja sprawdzała karty zadań, uczestnicy mogli odpocząć na placu zabaw, posilić się oraz odwiedzić Cerkiew pw. św. Mikołaja – świątynię, w której modlą się chrześcijanie obrządku prawosławnego.

Mamy nadzieję, że każdy uczestnik odkrył coś ciekawego, czegoś się nauczył i zechce kontynuować fascynującą przygodę pt. „poznawanie własnego miasta”.

Z nadzieją spotkania w kolejnej edycji konkursu, w imieniu organizatorów

                                                                                                                                               

PRZJDŹ DO GALERII
17-04-2018 - Wymiana książek

Dnia 17 kwietnia odbyła się w szkole, tradycyjna już, wymiana książek dla dzieci. Uczniowie przynosili swoje domowe egzemplarze i wymieniali je między sobą, by móc przeczytać nowe dzieła literackie. Chętnych, zarówno z klas młodszych, jak i starszych, nie brakowało. Wszystkim, którzy wzięli udział w książkowym kiermaszu dziękujemy oraz życzymy ciekawej lektury!

                                                                                                           

PRZJDŹ DO GALERII
13-04-2018 - Turniej w Pełczycach

W dniach 13-15 kwietnia gościliśmy w urokliwych Pełczycach na eliminacjach wojewódzkich XLVI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK. Na zawody przyjechały najlepsze zachodniopomorskie drużyny wyłonione we wcześniejszych eliminacjach miejskich i powiatowych.

Podczas konkursu sprawdzano przede wszystkim naszą wiedzę o województwie i reszcie kraju, ale również z topografii, przepisów ruchu drogowego, zasad udzielania I pomocy, historii PTTK. Rozegrano także szereg konkurencji praktycznych, m.in. rajd na orientację, rozpoznawanie drzew po liściach, kolarski tor przeszkód, udzielanie I pomocy, grę azymutową.

Bardzo miłym elementem zawodów była wycieczka do Drawieńskiego Parku Narodowego oraz wieczorne ognisko z kiełbaskami i śpiewaniem turystycznym.

Z radością informujemy, że nasza drużyna w składzie Kornelia Madeła, Agnieszka Jaskuła i Vanessa Kuleszo (kl. VII) osiągnęła bardzo dobry wynik i stanęła na podium, na III miejscu.

Z gratulacjami i podziękowaniem za olbrzymi wkład pracy

                                                                                                                                 

PRZJDŹ DO GALERII
10-04-2018 - Malowane kroniki Szczecina

Dnia 10.04 w Muzeum Narodowym przy ul. Mściwoja odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego pt. ,,Malowane kroniki Szczecina. Obrazki z najdawniejszych dziejów”. W konkursie wzięli udział uczniowie klasy 6A i 6B. Nasi laureaci to:

- Hania Nowicka – I miejsce

- Wiktor Piekarski – II miejsce

- Amelka Kieczka – III miejsce

- Basia Stankiewicz - wyróżnienie

- Emilka Stankiewicz – wyróżnienie

W pracach plastycznych wśród scen historycznych przedstawić należało artefakty z muzealnej ekspozycji np. przedmioty codziennego użytku, narzędzia, strój itp. Gratuluję zwycięzcom!


Więcej informacji na stronie www.muzeumszczecin.pl

PRZJDŹ DO GALERII
19-04-2018 - Żonkile

19 kwietnia 2018r. przypada 75. rocznica powstania w getcie warszawskim. Z tej oto okazji wraz z muzeum POLIN przyłączyliśmy się do akcji Żonkile. Tego dnia nasi uczniowie otrzymali papierowe żonkile, które związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów.

Żonkile to symbol szacunku i nadziei. Warto pamiętać o bohaterach, którzy stanęli do walki o ludzką godność i którzy są częścią naszej wspólnej historii. Na lekcjach języka polskiego nauczyciele przybliżyli wydarzenia z 19 kwietnia 1943r. i chętnie korzystali z materiałów edukacyjnych udostępnionych przez muzeum POLIN.

Dopełnieniem tego dnia była również akcja charytatywna. Uczniowie sprzedawali żonkile na poczet hospicjum dziecięcego. Warto wspierać takie akcje, uwrażliwiać się na ludzkie nieszczęście i niedolę.

Myślę, że dla każdego z nas była to niezwykła i pouczająca lekcja życia. Serdecznie dziękuję tym wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu tego dnia.


 

 

PRZJDŹ DO GALERII