home     ·       e-Dziennik     ·       +48 91 4826856

Kronika szkolna /

Rok szkolny 2011/2012 - Marzec

09-03-2012 - Wizyta u Misjonarek Miłości


Z okazji Dnia Kobiet wybraliśmy się (kl. IV i Vb) do niezwykłego miejsca by poznać jeszcze bardziej niezwykłe kobiety - siostry, Misjonarki Miłości ze zgromadzenia zakonnego, założonego przez bł. Matkę Teresę z Kalkuty.

Siostry przybliżyły nam postać Matki Teresy, opowiedziały o początkach i charyzmacie swojego zgromadzenia, czym zajmują się w swoich placówkach, co konkretnie robią w Szczecinie. Odpowiedziały też na wiele pytań, które zrodziły się nam w trakcie spotkania.

Misjonarki Miłości mieszkają i pracują w największych miastach całego świata, ale zawsze robią to samo – bezinteresownie służą najbiedniejszym z biednych, odrzuconym przez społeczeństwo, zepchniętym na margines. Niosą pomoc i nadzieję, przypominają, że Pan Bóg bardzo kocha WSZYSTKICH ludzi.

Jakże potrzeba dzisiaj takiego świadectwa…

Zwieńczeniem spotkania była wizyta u podopiecznych sióstr w Domu Nadziei i wspólna modlitwa w tamtejszej kaplicy.

PRZJDŹ DO GALERII
10-03-2012 - Leśna sobota

Po nieco dłuższej przerwie wznowiliśmy sezon rajdowy. Szkoda, że padający z samego rana deszcz odstraszył młodych wędrowców, ponieważ pogoda, wbrew prognozom zapowiadającym opady, okazała się sprzyjająca i wcale nie zmokliśmy.

 

Trasa wiodła przez atrakcyjne krajobrazowo tereny Puszczy Wkrzańskiej, wzniesienia, doliny, jeziora, stawy, różnego rodzaju cieki wodne, do tego stopnia, że 12 kilometrów minęło nie wiadomo kiedy… Po drodze widzieliśmy dąb Bogusława X, kilkusetletni pomnik przyrody (będący ostańcem po dawnych borach pomorskich) oraz pamiątkowy głaz na Wzgórzu Pokoju. Głaz ustawiono już w 1934 r. dla uczczenia pamięci przedwcześnie zmarłego niemieckiego pisarza Hermanna Lonsa, który tworzył m.in. wiersze i opowiadania o zwierzętach (dlatego obok napisu wyryto stadko zajęcy).

 

W trakcie spaceru szukaliśmy śladów wiosny i ze smutkiem stwierdziliśmy, że jeszcze nie nadeszła... Leśne zwierzęta szeptały jednak, by się nie martwić, bo ta cudna pora roku zbliża się wielkimi krokami i wkrótce przyjdzie.

Na kolejnym rajdzie spotkamy ją na pewno… Już teraz zapraszam!

PRZJDŹ DO GALERII
19-03-2012 - Tydzień Książki

,,Tydzień Książki'' stał się już tradycją naszej szkoły. Cała oprawa, która towarzyszy dniom poświęconym książce, ma na celu promocję czytelnictwa wśród wszystkich uczniów. Zaprosiliśmy do naszej szkoły znane osoby, dzięki którym dzieci przekonały się, że czytanie książek może być najpiękniejszą zabawą jaką sobie wymyśliła ludzkość.

W poniedziałkowy poranek, najmłodszych przedstawicieli społeczności uczniowskiej, przywitała w ,,Krainie Bajek'', pani Iwona Gacparska- aktorka, przebrana za Dobrą Wróżkę. Zasiadła w wiklinowym fotelu, przy stoliczku uginającym się pod ciężarem książek dla dzieci. Przeniosła nas wszystkich w magiczny świat. Pomogły jej w tym, zniewalające zdolności aktorskie i muzyczne. Patrząc na dzieci, odnosiło się wrażenie, że są zahipnotyzowane. Uruchomiły swoją wyobraźnię i przeżyły wspaniałą przygodę w świecie wykreowanym przez Dobrą Wróżkę.

Dziękujemy za tą bajkowo-intelektualną ucztę, dzięki której odkryliśmy tajemniczą moc KSIĄŻKI.

 

W ramach "Tygodnia Książki" odbyły się także takie wydarzenia, jak kiermasz książek i Konkurs Pięknego Czytania.


W dniach 19.03.2012 – 23.03.2012 obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Książki.

W czasie tego tygodnia zorganizowane zostało wiele atrakcji promujących czytanie jako styl życia i sposób na spędzenie wolnego czasu, min. spotkanie z pisarzem Ks. Jeleniem , odczyty książek , konkurs na samodzielnie wykonaną zakładkę , możliwość wymiany książek między uczniami.

Klasy IV – VI uczestniczyły również w prezentacji na temat historii książki.

Dowiedzieliśmy się wówczas , że papier wynaleziono w Chinach jako produkt uboczny przy produkcji jedwabiu. Pergamin z kolei wykonywany był ze skóry zwierząt rogatych. Pismo klinowe drążono na glinianych tabliczkach , zaś w Średniowieczu księgi były żmudnie przepisywane ręcznie przez mnichów.

To oczywiście tylko wybrane informacje.

W czasie spotkania można było obejrzeć z bliska a nawet dotknąć prawdziwy egipski papirus, średniowieczne pergaminy, stemple. Można także było zadawać pytania.

Pani prowadząca spotkanie wypowiadała się bardzo bogatym , a zarazem zrozumiałym dla dzieci językiem, co sprawiło , że wszyscy słuchali z prawdziwym zaciekawieniem.

Ania Dębniak kl Va

PRZJDŹ DO GALERII
23-03-2012 - Konkurs Pięknego Czytania

W piątek 23 marca, w ostatni dzień tygodnia poświęconego książkom i czytelnictwu, odbył się Konkurs Pięknego czytania. Wzięło w nich udział po dwoje reprezentantów klas I-III.

Mieli oni za zadanie jak najpiękniej przeczytać przed publicznością składającą się kolegów ze swoich klas, wcześniej wylosowaną bajkę Misia Uszatka (autorstwa Czesława Janczarskiego). Widownia mogła dowiedzieć się między innymi, dlaczego bocian ma długie nogi lub historii o lwie, który bał się myszki.

Uczestników konkursu oceniało jury w skład którego wchodziły: pani dyrektor Dorota Bednarek, pani Iwona Sadowska - Żelazny i pani Paulina Ryhanycz.

Pierwsze miejsce zajęła zachwycając wszystkich wspaniałą interpretacją tekstu uczennica klasy trzeciej Anielka Gacparska, a tuż za nią uplasowała się koleżanka z jej klasy - Asia Patryn. Mile zaskoczyła wszystkich swoją biegłością czytania uczennica klasy pierwszej - Emilka Żygis, która zajęła trzecie miejsce. Zwyciężczynie otrzymały w nagrodę książki autorstwa ks. Marcina Jelenia, a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

PRZJDŹ DO GALERII
26-03-2012 - Wspomnienie z Rekolekcji klas starszych

 

W dniach 26 - 28 marca byliśmy na rekolekcjach w Trzęsaczu. Po raz pierwszy spotkania prowadził ks. Tomasz Cieniuch, a nie ks. Stanisław Krzyżanowski.

Było naprawdę ciekawie.

Podczas rekolekcji w sumie odbyły się 3 Msze Święte. Zajęcia były podzielone na kilka części.

1. Konferencje, czyli spotkania w kościele, gdzie Ksiądz Tomasz prowadził bardzo ciekawe kazania. Przygotowano także godzinną adorację. Odbyła się też uroczysta Msza, na której wiele osób podjęło się duchowej adopcji. Po raz pierwszy widzieliśmy takie zainteresowanie kazaniem.

2. Blok sportowy, w czasie którego uprawialiśmy sport. Chłopacy grali w piłkę nożną, a dziewczyny pokonywały przygotowany przez panią Agnieszkę tor przeszkód.

3. Zajęcia z panią pedagog, które wspominamy bardzo przyjemnie, ponieważ pomogło to w zrozumieniu siebie nawzajem i rozwiązało klasowe spory.

4. Znalazło się także miejsce na czas wolny.

Drugiego dnia po porannych ćwiczeniach udaliśmy się nad morze chwalić Imię Pana. W tym roku nasza klasa miała przywilej prowadzenia drogi krzyżowej.

Każdy opracował jedną stację i chociaż bardzo się różniły, to wypadła świetnie.

Ogółem bardzo mile wspominamy nasze ostatnie rekolekcje. Rozwinęliśmy się mocno duchowo, a ksiądz Tomasz celebrował Mszę w bardzo ciekawy sposób, więc przychodziliśmy do kościoła z wielkim entuzjazmem.

Spędzaliśmy wspaniale czas słuchając jak ksiądz Tomasz głosi Słowo Boże.

Szkoda, że to nasz ostatnie rekolekcje. Na pewno będziemy je mile wspominać

- do końca życia.