home     ·       e-Dziennik     ·       +48 91 4826856

Kronika szkolna /

Rok szkolny 2012/2013 - Październik

28-02-2013 - Wystawa różańców
Miesiąc październik - to szczególny czas kiedy w naszych modlitwach kierujemy myśli ku Matce Bożej. Różaniec towarzyszy nam każdego dnia podczas porannej modlitwy, a wiele osób zastanawia się z czego jeszcze można go wykonać.Pomysłowość twórców jest wielka i tak jak co roku mogliśmy podziwiać wystawę przepięknych różańców. Nie można było wybrać najciekawszego, dlatego gratulujemy wszystkim, a w sposób szczególny:Nikodemowi i Sebastianowi z grupy O, Kindze i Marysi z kl IA, Zosi z kl IB, Kornelii, Vanesce, Oli, Agnieszce, Zuzi, Poli, Emilce z kl II, Zuzi z kl IIIA, Maciejowi z kl IIIB, Karolinie, Anieli i Agnieszce z kl IV. Jeszcze raz bardzo dziękuję i zapraszam za rok.26-11-2008 - Modlitwa przy grobie ks. Wojtka i porządkowanie grobów
         
           Dwa tygodnie temu (26.10) cała szkoła „odwiedziła” naszego księdza Wojtka na cmentarzu. Posprzątaliśmy Mu cały grób, po czym zgarnęliśmy liście, położyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze. Nie zapomnieliśmy również o modlitwie. Ksiądz Marcin Powiedział: „Kto przychodzi na cmentarz i tylko kładzie kwiaty, ten w niczym nie pomoże zmarłemu. Największą pomocą jest nasza modlitwa.” To prawda. Potem moja klasa wybrała się na groby malutkich dzieci. Praktycznie wszystkie mogiły były zapomniane i dawno nie pielęgnowane. Ja z moją koleżanką starałyśmy się wszystkie posprzątać i nad każdym się pomodlić. Kiedy ksiądz mówił że modlitwa jest ważniejsza, niż kwiaty i świeczniki, to zrozumiałam to w ten sposób, że nieważne jest to, czy ktoś ma zwyczajny, malutki grób, czy wielki grobowiec. Ważne jest to, czy ktoś o nim pamięta duchowo i za się niego modli.

Wy także pamiętajcie o swoich bliskich zmarłych.      

Karolinka Mazur  Kl.4


         Piątek, 26 października, był dniem wyjątkowym. Świeciło słońce, niebo było bezchmurne, liście wyścieliły śliczny, kolorowy dywan. Co za widok! W tak pięknym klimacie złotej, polskiej jesieni udaliśmy się wszyscy na Cmentarz Centralny, aby przed Dniem Wszystkich Świętych odwiedzić miejsca pamięci i posprzątać tam, gdzie trzeba. Po szkolnym obiedzie zabraliśmy z szatni rękawice, grabki, znicze i marszowym krokiem udaliśmy się na grób księdza Wojciecha Manelskiego. Tam sprzątaliśmy, a potem z księdzem Marcinem odmówiliśmy wspólną  modlitwę za duszę księdza Wojtka, bo wciąż o Nim pamiętamy, choć już od kilku lat nie ma Go z nami. Jak to było? Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa w nas pamięć o Nim. Zapaliliśmy znicze... A potem cmentarnymi alejami szliśmy dalej. Zatrzymaliśmy się przy grobach dzieci i tam porządkowaliśmy opuszczone miejsca. Zapaliliśmy znicze, modliliśmy się za dziecięce, maleńkie, czyste dusze. Mieliśmy czas na chwilę zadumy, na stawianie pytań – czasem bez odpowiedzi.                                                       

Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie...   A

Aniela Gacparska, kl.4                                                                    
PRZJDŹ DO GALERII
20-10-2012 - Królewską Ścieżką na Bukowiec
Również tym razem wybraliśmy się do pięknej o każdej porze roku Puszczy Bukowej. Ubrane w jesienne szaty drzewa wyglądają oszałamiająco, wręcz bajkowo, dlatego  ci, których z nami nie było, mogą żałować…

Miło mi donieść, że ponownie znalazło się wielu chętnych by wstać rano mimo wolnego dnia. Cieszy obecność każdego rajdowicza, w sposób szczególny rodziców oraz naszych kochanych absolwentów - naprawdę nam miło i dziękujemy, że wciąż jesteście z nami.

Bukowiec to najwyższe wzniesienie Wzgórz Bukowych, mierzy 149 m i wszyscy uczestnicy wyprawy mogą się poszczycić jego zdobyciem. Ogólnie wędrowanie po lesie to bardzo zdrowa forma odpoczynku, oddychamy świeżym powietrzem, podpatrujemy przyrodę, czasem są to bardzo bliskie spotkania z przyrodą (patrz zdjęcia w galerii), poznajemy okolice naszego miasta, ale również siebie. Odkrywamy znajomych z innych klas.

Polecam kolejne wyjścia!!! Sezon rajdowy trwa cały rok..
PRZJDŹ DO GALERII
15-10-2012 - Tydzień Papieski

Nigdy nie zapomnę Dni Papieskich, które obchodzono w naszej szkole. W tych dniach modliliśmy się w sposób szczególny za rodziny. We wtorek, 16 października, o godzinie 12 w południe wyszliśmy z klas na korytarz, aby odmówić różaniec. Wszyscy dobrze wiemy, że to właśnie 16 padziernika błogosławiony Jan Paweł II został wybrany na papieża. Każda klasa napisała na kwiatach(dostaliśmy je poczas modlitwy) nazwiska swoich rodzin. W piątek podczas Mszy św. gospodarze położyli te kwiaty przed ołtarzem. A po zakończeniu Mszy św. uczniowie wręczyli swoim rodzicom ,, Kwiatek Rodziny", który wcześniej własnoręcznie wykonali na lekcjach religii.
Był to dla mnie tydzień pełen magii miłości. Najbardziej wzruszyły mnie modlitwy za rodziny, pełne poważnych i pięknych intencji. Wzruszył mnie też moment składania kwiatów przed ołtarzem. Przeżyłam coś pięknego! W tych dniach było tak, jak mawiał bł. Jan Paweł II: ,,RODZINA SILNA BOGIEM, NARÓD SILNY RODZINĄ"

Aniela Gacparska, kl.4


Jeśli ktoś chciał poczuć się jak piórko, w jednym z tych dni miał okazję.

Czułeś w sercu wszystko to, co lekkie, jak po spowiedzi.
Robiłeś kwiaty rodziny, na Anioł Pański wyszedłeś na korytarz.
Śpiewałeś pieśni, modliłeś się.
W jednej połówce serca czułeś napięcie, w drugiej zaś mieszane uczucia:
Radości i miłości.
Czułeś też dumę. Dumę, że tu stoisz.
Gdy modlitwa się skończyła, wołałeś w sercu:
Jeszcze! Jeszcze!!!
Jednak Twoim rozczarowaniem było, że szedłeś na lekcję.
Mimo że lubisz język polski, ten był jakiś nieswój.
Wracałeś do domu niezadowolony.
Zadania domowe, przygotowania do kakartkówki z angielskiego.
Ani chwili wytchnienia! Mimo że pani od przyrody mówi:
Rób przerwy między lekcjami!
Ja się spieszę, żeby móc jeszcze raz odmówić tę modlitwę w wieczornym
Pacierzu.

Gabrysia Sawicka, kl.4

PRZJDŹ DO GALERII
22-10-2012 - Zbiórka kasztanów
Jest jesień - spadają kolorowe liście, brązowe żołędzie i kasztany... W tym roku nasza szkoła przeprowadza zbiórkę kasztanów. Która klasa przyniesie ich najwięcej, otrzyma nagrodę. Trzeba uważać, bo cała szkoła może być zasypana kasztanami!!
12-10-2012 - Koncert "Jesienna wyprawa na koniec świata"
14 października w piątek odwiedził nas zespół muzyczny.  Muzycy opowiadali o swoich instrumentach: keybordzie i klarnecie. Zabrali nas na wycieczkę pełną przygód i muzycznych niespodzianek do DESZCZOWEJ KRAINY. Kucharz Smoka Wawelskiego udał się tam w celu odnalezienia tajemniczego klucza. Było ciekawie i trochę egzotycznie.
PRZJDŹ DO GALERII
12-10-2012 - Konkurs Recytatorski "Szczeciński Parnas"

     

   12 października 2012 roku odbyły się szkolne eliminacje do VIII edycji konkursu recytatorskiego, poświęconego twórczości pisarzy ziemi szczecińskiej ,,Szczeciński Parnas”. Do konkursu przystąpiło pięć uczestniczek z klasy IV i V. Każda z nich zaprezentowała samodzielnie wybrane i przygotowane dwa utwory poetyckie lub prozatorskie. Komisja, w której skład weszła Pani Dyrektor- Dorota Bednarek, Pani Iwona Sadowska- Żelazny oraz Pani Paulina Ryhanycz, była pod wielkim wrażeniem umiejętności aktorskich oraz wrażliwości artystyczno-literackiej dziewczynek. Tytuł laureata został przyznany Anieli Gacparskiej i Gabrysi Sawickiej. Wyróżnienie otrzymała Ewa Sulisz. Anielka i Gabrysia będą reprezentowały naszą szkołę w kolejnym etapie konkursu. Będzie nam bardzo miło, jeśli zaszczycą nas Państwo swoją obecnością na tej uroczystości. Konkurs odbędzie się 17 listopada (sobota) 2012 r. od godz. 9.00 do 14.00 w Teatrze Polskim przy ul. Swarożyca 5. Zapraszamy!

12-10-2012 - Pasowanie Pierwszoklasistów
12 października był w naszej szkole dniem szczególnym. Obchodziliśmy podwójne święto, Dzień Edukacji Narodowej i Ślubowanie Pierwszoklasistów. Podczas uroczystej Mszy Świętej odprawionej w intencji pierwszaków, nauczycieli, wszystkich uczniów i pracowników szkoły ks. Marcin poświęcił tornistry maluchom z Ia i Ib. Po Mszy rozpoczęła się wyczekiwana uroczystość.

"Wśród pierwszaków chodzą słuchy,
narzekają więc maluchy,
powtarzając niewesoło:
Ślub będziemy, ślub będziemy brać ze szkołą"

Tą piosenką uczniowie klas pierwszych rozpoczęli swój występ. Mimo początkowych protestów uczniów starszych klas, po zdaniu egzaminów przeprowadzonych przez czwartoklasistów, pierwszaki z Ia i Ib mogły przedstawić się i z dumą przystąpić do ślubowania.

"My uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej imienia Świętej Rodziny w Szczecinie uroczyście ślubujemy:
- kochać Boga i Ojczyznę,
- być pilnym w nauce i wzorowym w zachowaniu,
- godnie reprezentować dobre imię naszej szkoły,
- szanować wszystkich ludzi,
- być radością i pociechą dla rodziców, nauczycieli i najbliższych".

Słowa przyrzeczenia zgodnym chórem wypowiadały uśmiechnięte buzie. Potem Pani Dyrektor pasowała wielkim piórem wszystkich 36 kandydatów na uczniów. Wychowawczynie pani Ela i pani Małgosia rozdały swoim uczniom galowe kamizelki i dyplomy.

Wreszcie nastąpiła smakowita część uroczystości. Po życzeniach złożonych przez uczniów klas starszych, czwartoklasiści obdarowali pierwszaków rożkami ze słodkościami. W tym momencie każdy pierwszak zapomniał już o tremie i z szerokim uśmiechem spoglądał do wnętrza kolorowego rożka.

Obydwie klasy pierwsze spisały się na medal!

Kochane Pierwszaki!
Życzymy Wam abyście wiernie dotrzymywali słów przyrzeczenia.
Jeśli Wam się to uda, wyrośniecie na WIELKICH LUDZI.
 
MP
 
    Ten dzień był ważny, szczególnie dla wszystkich pierwszoklasistów, bo w końcu mogli wstąpić do wspólnoty uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej. Najpierw ksiądz Marcin poświęcił dzieciom plecaki. Potem klasy pierwsze i czwarta zaśpiewały piosenkę pod tytułem "Ślub będziemy brać ze szkołą". A dlaczego śpiewała czwarta? Bo moja klasa trzy lata temu śpiewała tę samą piosenkę na ślubowanie. Po tym wszystkim nadeszła wyczekiwana chwila. PASOWANIE NA UCZNIA. Najpierw była przysięga, następnie pasowanie. Pani Dyrektor mianowała ich uczniami Katolickiej Szkoły Podstawowej. Ale najlepsze na koniec... Uczniowie w nagrodę otrzymali rożki obfitości pełne słodyczy. Zajadali, aż im się usz trzęsły :)
 
    Miło mi, że do naszej szkoły przybyli nowi uczniowie. Dzięki Wam na przerwach nigdy nie jest cicho. Życzę Wam, aby na Waszych świadectwach były same szóstki i abyście wyrośli na mądrych ludzi!!!
 
Wasza koleżanka
Karolina Mazur kl. IV
PRZJDŹ DO GALERII
02-10-2012 - Kilka słów o szkole od czwartoklasistek
TO JUŻ 4 KLASA!     

   W tym roku szkolnym zdałam do czwartej klasy szkoły podstawowej. Bardzo dużo rzeczy zmieniło się od wakacji. Po pierwsze, mamy nową wychowawczynię. Jest nią pani Iwona Hilicka, nauczycielka języka polskiego, która jest bardzo miłą i ciepłą osobą. 
   
   Po drugie, przybyły nam nowe przedmioty: przyroda, historia, technika, informatyka, wychowanie fizyczne i godzina wychowawcza. 

   A po trzecie, do mojej klasy doszły dwie nowe koleżanki: Ola i Pola. Ola jest córką pani od matematyki. Przyszła do nas ze Szkoły Podstawowej numer 16, a Pola ze szkoły numer 53. Obydwie koleżanki są bardzo przyjazne. 

   W tym roku będziemy mieli o wiele więcej pracy niż w klasie trzeciej. Wszyscy nauczyciele mówią nam, że czwarta klasa to nie przelewki. Na pewno będziemy mieli bardzo dużo zadawane. A to wiersz na pamięć, a to referaty, a to wypracowanie. Wiem jedno. Nigdy nie będę narzekała, że w podstawówce ciężko pracowałam. Jeżeli chcesz coś w życiu osiągnąć, warto się trochę pomęczyć i dać z siebie wszystko!!!

 Pełna zapału i radości życia
Karolina Mazur 
Kl.4
 
Nowa szkoła Nazywam się Pola i mam 10 lat. W tym roku doszłam do klasy 4. Pierwszego dnia bardzo się stresowałam - wszystko zaczęło się od uroczystej Mszy św. Po jej zakończeniu udaliśmy się klasy. Gdy weszłam do środka, wszyscy byli dla mnie bardzo mili. Poznałam moją panią wychowawczynię - panią Iwonkę Hilicką. Razem ze mną doszła nowa dziewczynka, która ma na imię Ola. Jej mamą jest nasza pani od matematyki.
Poznałam nowe koleżanki i wszystkie od razu polubiłam. Cieszyłam się, że będę z moją siostrą w tej szkole, ale pojawiły się też łzy w oczach. Zatęskniłam trochę za moją starą szkołą i klasą. Nie umiem porównać klas - która jest lepsza, lecz muszę przyznać, że w tej nowej jest mniej dzieci. Pani wychowawczyni przypomina mi moją dawną panią - panią Małgorzatę Szostak. Szkoda, że nie możemy złączyć tych dwóch klas!!!
Pola z kl. 4
01-10-2012 - Różowy Dzień Chłopaka

1 października obchodziliśmy w specjalny sposób Dzień Chłopaka. Wszystkie dziewczyny duże i małe na znak sympatii z chłopcami miały założyć coś różowego. Tego dnia w całej szkole na każdym kroku napotkać można było uśmiechnięte damy spowite od stóp do głów w ten optymistycznie nastrajający kolor. Przez korytarze przemykali również nie mniej zadowoleni panowie. Każdy niósł jakiś drobny upominek to model motoru, wojownika Ninja, kolorowe cienkopisy itp. W salach snuła się delikatna woń czekolady, wyraźny aromat ciasteczek a w jednej z nich wyczuć można było bardzo zachęcający zapach pizzy. Niejednemu uczniowi wyrwało się westchnienie - Szkoda, że nie może być tak codziennie....

MP

Dzień Chłopaka obchodziliśmy miło. Nie mieliśmy niestety wiele czasu, ponieważ musieliśmy iść na "Tydzień Bezpieczeństwa w szkole" ale tam też było fajnie. Pani Małgorzata Zawadzka włączyła nam ciekawe filmy o bezpieczeństwie na drodze: jak przechodzić przez ulice i w jakich sytuacjach zachować ostrożność. Następnie był obiad, a po obiedzie religia. Na religii pani zgodziła się, abyśmy mogli obchodzić Dzień Chłopaka. Koledzy dostali odblaskowe breloczki i różne smakołyki. Na stole rozłożyliśmy soki, wafelki, ciastka, żelki i inne słodkości. Mamy nadzieję, że chłopcom się podobało.

Madzia Milewska ;)

klasa IV

PRZJDŹ DO GALERII
01-10-2012 - Tydzień Bezpieczeństwa
  
  Mając na uwadze rosnącą liczbę niebezpiecznych sytuacji wokół nas i związane z tym faktem wypadki w których z dnia na dzień uczestniczy coraz więcej dzieci, nauczyciele  naszej szkoły podjęli inicjatywę propagowania wśród dzieci i ich rodziców idei bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w domu, szkole i okolicy.

  Tydzień Bezpieczeństwa ma na celu uświadomienie uczniom sytuacji niosących  zagrożenia w życiu codziennym; wdrożenie do poprawnych zachowań; przygotowanie do przewidywania skutków działań swoich i działań innych ludzi.

  Tegoroczna edycja Tygodnia Bezpieczeństwa pod hasłem Wypadek to nie przypadek odbyła się w dniach 1 – 5 października.

  Program spotkań  i konkursów objął swoim zasięgiem dwie grupy wiekowe: klasy 1-3 oraz osobno klasy 4-6.

  Uczniowie klas młodszych mieli okazję na bezpośrednie rozmowy z panią policjantką na temat bezpiecznych zachowań na drodze, przeszli szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy, przećwiczyli techniki ratowania życia: pozycja boczna-bezpieczna, resuscytacja, zapoznali się z zasadami bezpiecznego korzystania z sieci internetowej, uczestniczyli w konkursie BRD z rewelacyjnymi wynikami znajomości przepisów ruchu drogowego, wzięli udział w konkursie plastycznym na temat : Wypadek to nie przypadek.

  Przeżycia całego tygodnia i nagrody, pozostawiły niewątpliwy ślad w pamięci naszych maluchów.

  Uczniowie starsi borykają się na co dzień z wieloma poważniejszymi dylematami życiowymi stąd spotkania i materiały z jakimi zapoznano naszą młodzież dotyczyły nie tylko bezpiecznego przejścia przez jezdnię ale również bezpiecznego  zachowania w roli kierowcy ( rowerzysty, motocyklisty), w roli Ratownika na spotkaniu ze Służbami Ratownictwa Medycznego, w roli ofiary Cyberprzemocy na spotkaniu z policjantką, oraz zapoznali się z zagrożeniami jakie niesie ze sobą nieodpowiednie odżywianie, dopalacze i inne środki odurzające. Wzięli udział w konkursach : komputerowym i literackim pod hasłemWypadek to nie przypadek.

Mamy nadzieję, że wrażliwe i mądre młode osobowości wzięły sobie do serca myśl końcową tygodnia: Nie jest sztuką być lepszym od innych, sztuką jest być lepszym od siebie z dnia poprzedniego…
PRZJDŹ DO GALERII