home     ·       e-Dziennik     ·       +48 91 4826856

Kronika szkolna /

Rok szkolny 2013/2014 - Listopad

20-12-2013 - Dni Książki

Rok 2013 obchodzony jest w naszym kraju jak rok Juliana Tuwima. Dlatego też i w naszej szkole tegoroczne DNI KSIĄŻKI poświęcone zostały temu ulubionemu przez małych i dużych poecie.


Każda klasa już od jakiegoś czasu przygotowywała się do tego wydarzenia: przeprowadzono zajęcia poświęcone twórczości wielkiego twórcy, wykonywano prezentacje multimedialne, przygotowywano gazetki ścienne, przynoszono książki na wymianę.


W środę 20 listopada 2013 powitaliśmy w naszej szkole rozśpiewanego pana Hilarego w przedstawieniu państwa Tomasza i Joanny Jankiewiczów, którzy wspaniale wprowadzili wszystkich w nastrój utworów Tuwima. Muzyki i śmiechu było co niemiara, wszyscy bawili się doskonale.


Po południu dzieci w świetlicy miały przyjemność wysłuchania interpretacji znanych już przeważnie sobie wierszy, w wykonaniu pani dyrektor Doroty Bednarek i księdza prefekta Marcina Dudy.


Czwartek rozpoczął się od warsztatów dla klas starszych przeprowadzonych w porywający sposób przez aktorkę panią Iwonę Gacparską. Uczniowie przekonali się, że Tuwim to nie tylko „Lokomotywa” i „Słoń Trąbalski”, ale również piękne i różnorodne wiersze dla starszych czytelników. Można było między innymi porównać interpretację tych samych utworów w formie recytacji aktorskiej i muzycznej.


Po południu dla najmłodszych dzieci wystąpiło koło teatralne uczniów klas I-III przedstawiając „Pana Tralalińskiego”, „Zosię samosię” i „Rzepkę”. Okazało się, że wszystkich bawią nawet znane wcześniej wiersze. Młodzi aktorzy nagrodzeni zostali przez kolegów gromkimi brawami.


Najważniejszym piątkowym wydarzeniem okazał się konkurs recytatorski. W większości klas odbyły się wcześniej eliminacje, które wyłoniły najlepszych recytatorów. Poziom zmagań był bardzo wysoki, o czym świadczyły burzliwe obrady jury, w skład którego wchodziły panie: Iwona Gacparska, Dorota Bednarek i Iwona Hilicka. Zachwycały recytacje maluszków z klas zerowych, jak i najstarszych uczniów z klasy szóstej. Ostatecznie najwyższe lokaty uzyskali Klara Pałczak z klasy 0a, Vanessa Kuleszo i Michał Błaszkiewicz z klasy III, Pola Nowicka z klasy V i Karolina Pałczak z klasy VI. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy! Byliście wspaniali!


Dni książki podsumowała i zakończyła w kościele po nabożeństwie pani dyrektor Dorota Bednarek, nagradzając zwycięzców konkursów, między innymi plastycznego, w którym wzięła udział ponad setka uczniów naszej szkoły. Najlepszych piętnaście prac można było podziwiać na szkolnym korytarzu.


Tegoroczne dni książki obfitowały w moc atrakcji. Mamy nadzieję, że dzięki nim twórczość Juliana Tuwima na zawsze  pozostanie bliska sercom naszych uczniów.


PRZJDŹ DO GALERII
13-11-2013 - Lekcja rycerska w Ratuszu Staromiejskim klasy 2a
 Zachęceni wycieczką po Szczecinie, która poprowadziła pani Ula wybraliśmy się do Muzeum Historii Szczecina. Muzeum mieści się w Ratuszu Staromiejskim, który oglądaliśmy podczas poprzedniej wyprawy. Nareszcie mogliśmy zajrzeć do środka.
Zajęcia poprowadziła pani Ewa Klimak, która opowiedziała nam historię rycerstwa.

Kim byli wojownicy?
Czym nagradzano wojownika za męstwo?
Ilu ludzi musiało pracować na utrzymanie jednego rycerza?
Jak długo powstawała zbroja?
Dlaczego pełna zbroja była lepsza od kolczugi?
Czym zajmował się giermek?
Kiedy pazia pasowano na rycerza?
Jaki święty był patronem rycerzy?
Dlaczego rycerzy zastąpili zwykli żołnierze?

Jeśli ciekawi jesteście odpowiedzi, to klasa 2a chętnie opowie jeszcze wiele innych ciekawych historii o rycerzach albo najlepiej wybierzcie się na "Lekcję rycerską" do Ratusza Staromiejskiego. My byliśmy nią zachwyceni.


PRZJDŹ DO GALERII
08-11-2013 - Koncert Pieśni Patriotycznej

Wiele jest koncertów w naszej szkole. Niektóre porywają słuchaczy, inne trochę ,, usypiają". Ale jest taki koncert, na który wszyscy czekają i do którego wszyscy aktywnie się przygotowują. Co roku, z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę organizowany jest Koncert Pieśni Patriotycznych. Na kilka już dni przed występami cała szkoła rozbrzmiewa pięknym śpiewem dzieci. Z każdej klasy dochodzą słowa pieśni, które towarzyszyły Polakom na przestrzeni ostatnich wieków. To naprawdę piękna lekcja historii! To nie tylko śpiew, to cała aranżacja:stroje, rekwizyty, słowa-które najpierw trzeba przyjąć sercem, aby je pięknie wyśpiewać.

W tym roku nasz szkolny Koncert Pieśni Patriotycznych odbył się 8 listopada. Przyszli rodzice, dziadkowie i babcie, dumni ze swoich wnucząt. I na pewno niejedna łza zakręciła się w oku, gdy nasze maluszki z zeróweczki wykonały ,, Piosenkę o nocy" i ,, Kadrówkę". Z jaką energią śpiewały o nadziei, nawet gdy ciemno, o nadziei odzyskania niepodległości. Klasa 1a zaprezentowała znaną pieśń ,, Serce w plecaku". Wielu dorosłych, i nie tylko, przyłączyło się do wspólnego śpiewu. Dwie klasy 4 połączyły siły i mocnym głosem zaśpiewały ,, Piechotę". Po energicznym, pełnym werwy ich występie klasa 5 zaprezentowała sentymentalną, pełną tęsknoty i bólu piosenkę ,,Rozkwitały pąki białych róż". Zaraz potem klasa 2a nie pozwoliła na rozczulanie się: w kościele zabrzmiały mocne słowa ,, Warszawianki"-,, Hej, kto Polak na bagnety!". Klasa 2b zmieniła nieco klimat, śpiewając ,, Siekiera, motyka"-pieśń bardzo popularną w czasie okupacji. Dzieci poprzebierane za warszawiaków doskonale oddały atmosferę stolicy tamtych dni. I jeszcze jedna pieśń, której bohaterem była Warszawa, a raczej chłopcy z AK, którzy w czasie Powstania Warszawskiego walczyli o wolną Warszawę. Pieśń ,,Chłopaki z AK" zaśpiewała klasa 3, której akompaniował dziadek jednej z uczennic, grając pięknie na akordeonie. Nasze spotkanie z pieśniami patriotycznymi zakończyła klasa 6, śpiewając ,, Rotę"-pieśń przywoływaną w najbardziej doniosłych, a nierzadko dramatycznych momentach w historii naszego narodu. Wysłuchaliśmy tego utworu w pozycji stojącej i , zwłaszcza starsi, ze wzruszeniem.

Po prezentacji wszystkich pieśni ks. Marcin zaprosił nas do modlitwy w intencji naszej Ojczyzny i poległych na wszystkich frontach Polaków. Tego dnia ożyła pamięć o bohaterach tamtych czasów. A póki żyje pamięć, jest i nadzieja, że nie zapomnimy o ich ofierze, o ich miłości do Ojczyzny. Jest nadzieja, że i my będziemy ich naśladować i z miłością służyć Polsce.

PRZJDŹ DO GALERII