home     ·       e-Dziennik     ·       +48 91 4826856

Kronika szkolna /

Rok szkolny 2014/2015 - Październik

24-10-2014 - Modlitwa na cmentarzu

    24 października uczniowie wraz z nauczycielami wybrali się na spacer. Był to niezwykły spacer, ponieważ miejsce również wyjątkowe - cmentarz. 

       Prawie wszystkie klasy spotkały się przy grobie ks. Dyrektora Wojciecha Manelskiego, gdzie odmówiono wspólną modlitwę oraz zapalono znicze. Następnie udaliśmy się dalej. Niektórzy zatrzymali się przy grobach żołnierzy, gdzie pomodlili się za, tych którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny.

       Tradycyjnie już odwiedziliśmy miejsca, gdzie pochowane zostały małe dzieci. Tak wiele było zaniedbanych grobów. Wymiatając liście, porządkując małe mogiły czytaliśmy imiona dzieci. Tu leży mały aniołek Małgosia, a tam Krzyś. Zapaliliśmy znicze, odmówiliśmy modlitwę i wróciliśmy do szkoły. Wiemy, że za rok powrócimy do tych miejsc.

PRZJDŹ DO GALERII
30-10-2014 - BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

   

  Nie uwierzycie! 30 października zawitał do naszej szkoły św. Franciszek. Ten z Asyżu, który tak bardzo kochał zwierzęta. To niewiarygodne, wprost niebywałe! Przybył ze swoim przyjacielem i zorganizowali nam Bal Wszystkich Świętych. Sam nie zapanowałby nad tak liczną gromadką młodocianych świętych. Czuliśmy się jak w niebie. Tańce przy skocznej muzyce przeplatane były konkursami. Zdobyliśmy dzięki temu wiedzę na temat postaci niektórych świętych. Śpiewaliśmy ze św. Franciszkiem radosne pieśni religijne, pozdrawiając wszystkich świętych w niebie. Nasz święty gość  nagrodził nasze prace plastyczne oraz stroje. Obiecał, że w przyszłym roku również nas odwiedzi.

PRZJDŹ DO GALERII
23-10-2014 - Wycieczka do Barzkowic klasy 2 i 3b


      23 października 2014 kl. 3b i 2 pojechały do Barzkowic na lekcję ekologiczną w Zachodniopomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego. Spotkaliśmy się tam z miłym i serdecznym przyjęciem. Oglądaliśmy różne rośliny i owady, również przez szkła powiększające i mikroskopy. Byliśmy w parku, gdzie przewodniczka pokazywała nam rzadkie gatunki drzew. Ciekawe, czy wiecie np. czym charakteryzuje się daglezja? Przy okazji zbieraliśmy nowe liście do naszych zielników. Odwiedziliśmy także ekologiczną oczyszczalnię ścieków oraz widzieliśmy z bliska olbrzymią turbinę wiatrową. Wróciliśmy do szkoły z wieloma broszurami ekologicznymi oraz długopisami wyprodukowanymi z makulatury. Polecamy tę wycieczkę innym klasom.

15-10-2014 - Kukiełki z warzyw kl.3b

     Jesień to czas zbierania plonów na polach, w sadach, ogrodach i w lasach. Wiele osób nie lubi tej pory roku, ze względu na pochmurną pogodę. Żegnając ulubione lato, klasa 3 B postanowiła udowodnić wszystkim niedowiarkom, że dzięki bogactwu jesiennych darów wywołamy uśmiech nie tylko na własnych twarzach. Każdy z nas stał się projektantem i wykonawcą kukiełki z warzyw i owoców. Pomysłów było tyle, ilu uczniów w klasie. Nasza pani Ela była zachwycona tym "teatrzykiem" i zachęciła nas do prezentacji w klasach zerowych. Maluchy patrzyły z niedowierzaniem na takie "fajne" zabawki. Szkoda, że nasze kukiełki nie dożyją późnej starości. W tajemnicy możemy wam zdradzić, że pod koniec lekcji niektórym postaciom zaczęło brakować niektórych części ciała... Zgadnijcie, co się z nimi stało? No cóż, przyzwyczailiśmy się do chrupania zdrowych przekąsek dzięki programowi "Owoce i warzywa w szkole".


PRZJDŹ DO GALERII
10-10-2014 - Zielniki klasy trzeciej b


     Nieubłaganie nadeszła jesień. Klasa 3b postanowiła utrwalić trochę lata, tworząc Zielniki - Pamiętniki Przyrody. W albumach znalazły się zasuszone liście drzew, krzewów, kwiatów, ziół i innych pięknych roślin. Klasa długo przygotowywała się do wykonania tego zadania. Materiały zbieraliśmy jeszcze podczas wakacyjnych wędrówek w różnych miejscach Polski , a nawet za granicą. Pomocą w rozpoznawaniu i nazywaniu drzew była książka Album Drzew Polskich, którą każdy z nas otrzymał w nagrodę na zakończenie drugiej klasy. Prace nasze wystawiliśmy na szkolnej wystawie, aby każdy mógł je obejrzeć. Jesteśmy dumni z naszych albumów i będziemy je wzbogacać o następne karty.


PRZJDŹ DO GALERII
03-10-2014 - Pasowanie klas pierwszych


W piątek, 3 października , odbyło się UROCZYSTE ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH.

Pierwszoklasiści w obecności rodziców, koleżanek i kolegów uroczyście ślubowali:

- być pilnymi w nauce i wzorowymi w zachowaniu,

-kochać Boga i Ojczyznę,

- szanować wszystkich ludzi,

-godnie reprezentować dobre imię naszej szkoły,

- być radością dla rodziców i najbliższych.

Po tych słowach, Pani Dyrektor dokonała pasowania, przyjmując każdego do grona pełnoprawnych uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej w Szczecinie. Nowo przyjęci zostali obdarowani szkolną kamizelką. Nie zabrakło też słodkości, które podarowali im starsi koledzy.


01-10-2014 - Słodka Cytrynka

W środę, 1 pąździernika, klasa Ia odwiedziła "SŁODKĄ CYTRYNKĘ" - wytwórnię lizaków bez konserwantów.
Uczniowie dowiedzieli się, że z niektórych warzyw i owoców otrzymuje się barwniki. Wykorzystywane są one do produkcji lizaków metodą naturalną, bez konserwantów. Na koniec każdy wykonał samodzielnie lizaka według własnego pomysłu. Wszyscy wyszli ze słodką niespodzianką.
14-10-2014 - "Odwiedzamy ciekawe zakątki Gocławia i Golęcina" - wycieczka klasy szóstej

    14 października 2014 roku nasza klasa VI wraz z panią Ulą Koladą i panią Iwonką Hilicką wybrała się na wycieczkę po mało znanych dzielnicach Szczecina, czyli po Golęcinie i Gocławiu. Dawniej to były małe wioski, ale w 1939 roku Adolf Hitler postanowił przyłączyć je do Szczecina. Najpierw jechaliśmy 43 minuty tramwajem numer 6. Potem szliśmy żółtym szlakiem turystycznym, który zaprowadził nas na Wieżę Gocławską, czyli na Wieżę Bismarcka. Pamiętam, że zaczęto ją budować w 1913 roku. Niestety, nie można wejść do środka, ale z zewnątrz wygląda ładnie.

    Następnie odwiedziliśmy Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych. Najpierw porozmawialiśmy z jedną z sióstr, a potem weszliśmy do kaplicy i wspólnie pomodliliśmy się. W międzyczasie pani Ula opowiadała nam ciekawe historie dotyczące tych miejsc. Na sam koniec odwiedziliśmy park obok szpitala onkologicznego. Były tam różne rzeźby. Chodziliśmy wśród nich i odgadywaliśmy ich nazwy, a były one różne, np: ,,Quo Vadis'', ,,Ochrona życia'', ,,Kwiat nadziei'' i ,,Radość''. Była jeszcze jedna rzeźba, ale pani Ula stwierdziła, że jest od 18 lat. Mnie najbardziej spodobała się ,,Quo Vadis'', ponieważ najdłużej zastanawiałam się nad nazwą. Przez cały czas patrzyłam na ślimaka, a nie zwróciłam uwagi na główny napis, czyli Quo Vadis.

    Według mnie ta wycieczka była bardzo udana. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy i przewietrzyliśmy umysły. A w tym dniu, kiedy jest święto wszystkich nauczycieli, mieliśmy okazję pomodlić się za nich w miejscu szczególnym-naznaczonym modlitwą i ofiarą. DZIEKUJEMY!


PRZJDŹ DO GALERII
17-10-2014 - DZIEŃ PAPIESKI


16 października obchodzimy Dzień Papieski.

Z tej okazji w piątek 17 października uczciliśmy w naszej szkole świętego Jana Pawła II.

Nasi Teatromaniacy, czyli kółko teatralne klas IV-VI, przedstawili wzruszające widowisko słowno-muzyczne pt. „Wspomnienie o Janie Pawle II".

Mogliśmy bliżej poznać Wielkiego Polaka, dowiedzieć się jak żył, jak okazywał wielką miłość do Boga i do ludzi, zobaczyć Go na ekranie, posłuchać Jego głosu.

Uczniowie opowiedzieli nam o Jego miłości do dzieci, do młodzieży i do przyrody, przypomnieli o Jego wielkim poczuciu humoru, a w interpretacji księdza Marcina wysłuchaliśmy najważniejszych fragmentów tekstów Jana Pawła II.

Całość ubogaciła piękna oprawa muzyczna, przygotowana przez panią Magdę.

 

Święty Janie Pawle II, patronie rodzin, módl się za nasze rodziny!

PRZJDŹ DO GALERII
14-10-2014 - Wizyta niemieckich kolegów ze szkoły w Tantow.
  

    14 października mieliśmy przyjemność gościć niemieckie koleżanki i kolegów z zaprzyjaźnionej szkoły w  Tantow.
     Powitaliśmy ich wspólnymi zabawami, podczas których poznawaliśmy nasze  imiona i zainteresowania. Wysłuchaliśmy koncertu muzycznego "Baśnioludek w krainie muzyki". Każdy na pamiątkę wykonał pracę plastyczną.
    Mamy nadzieję, ze takich wizyt będzie więcej. To był udany dzień pełen wrażeń.
PRZJDŹ DO GALERII
18-10-2014 - Spacer krajoznawczy z modlitwą za zmarłych

Podtrzymując piękną tradycję naszej szkoły, by raz w roku, w okresie okołolistopadowym, spotkać się na plenerowej modlitwie za zamarłych, tym razem wyruszyliśmy aż na Golęcino.

Znajduje się tam szczególny Ogród Pamięci, założony przy wiejskim kościele jeszcze w 1862 roku. Wtedy ta północna dzielnica naszego miasta była jeszcze odrębną wsią a sam Szczecin pruską twierdzą otoczoną murami.  

Każde takie wyjście ma charakter spaceru krajoznawczego, stwarza okazję by poznać nowe miejsca, dowiedzieć się czegoś więcej.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy przy SP 14, która jest Szkołą – Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego. Zatrzymaliśmy się również przy Hospicjum św. Jana Ewangelisty              i pomniku „Pamięci tych, którzy od nas odeszli”, poświęconym uroczyście przez Arcybiskupa Dzięgę w 2012 r.

Choć nekropolia golęcińska pozostaje nieczynna od ponad 40 lat (ostatni pogrzeb odbył się    w 1971 roku), nadal stanowi ważne miejsce dla wielu osób (pochowano tu ponad trzy tysiące Polaków). Spora ilość drzew czyni z cmentarza swoisty rodzaj parku, bardzo efektownego, bo ułożonego tarasowo.

W wybranych miejscach (w tym kaplicy klasztornej Karmelitanek Bosych) ks. Marcin Duda poprowadził rozważania różańcowe. Modlitwę ofiarowaliśmy za naszych zmarłych.                                      

PRZJDŹ DO GALERII