home     ·       e-Dziennik     ·       +48 91 4826856

Kronika szkolna /

Rok szkolny 2018/2019 - listopad

30-11-2018 - MotoMikołaje

Kolejny cudowny czas..., czas magicznych Świąt, czas niesienia radości i uśmiechu tym najbardziej potrzebującym.       

Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. W tym roku uczestniczyliśmy w III Edycji Szczecińskich MotoMikołajów na lodzie.

 Do Szczecina przyjechały dzieci z domów dziecka, placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz świetlic środowiskowych.  Na kąpielisku Arkonka czekało na dzieci moc atrakcji - wspaniała charytatywna zabawa. Był koncert, przysmaki, prezenty, konkursy i szaleństwo na lodowisku. Nasi uczniowie z klas VI – VIII dzielnie pomagali.

Na koniec nie mogło zabraknąć wizyty Świętego Mikołaja z… wielkim workiem prezentów dla wszystkich dzieci. Radość dzieci, ich wielki uśmiech był zapłatą za trud włożony w przygotowanie tej kolejnej charytatywnej imprezy.

Dziękuję wszystkim dzieciom, rodzicom za pomoc w zbiórce słodyczy oraz czynny udział. Nasze serca jak zawsze otwarte są na niesienie pomocy innym.

WIELKIE DZIĘKUJĘ W IMIENIU WSZYSTKICH OBDAROWANYCH DZIECI

PRZJDŹ DO GALERII
30-11-2018 - Warsztaty filmowe kl.1

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w bardzo ciekawych warsztatach filmowych, które odbywały się w Klubie 13 Muz. W atrakcyjnej dla dzieci formie, poznawały najdawniejszą historię filmu, sposoby tworzenia i różne tricki.  Pod kierunkiem osoby prowadzącej, w sposób czynny uczestniczyli w tworzeniu krótkiego filmu, a na koniec mogli obejrzeć efekty swojej pracy. Z przyjemnością weźmiemy udział w kolejnej edycji warsztatów.

PRZJDŹ DO GALERII
09-11-2018 - Zerówka w Filmowym Placu Zabaw

W listopadowy piątek uczniowie klasy 0 odwiedzili Filmowy Plac Zabaw w galerii Tworzę Się. Zapoznaliśmy się tam z jedną dziedzin sztuki – filmem. Poznaliśmy jego początki przez oglądanie zabawek optycznych powodujących iluzję ruchu. W specjalnie przygotowanej przestrzeni wypróbowaliśmy wybrane tricki i efekty specjalne. Niesamowitą atrakcją okazała się możliwość samodzielnego nakręcenia krótkiego filmu, w którym wystąpiliśmy.

Warsztaty okazały się interesującą i twórczą zabawą, wszystkim je polecamy!

PRZJDŹ DO GALERII
26-11-2018 - Dzień Misia

Dzień Misia na stałe zapisał się w kalendarzu imprez w naszej szkole. W tym roku ze szczególną radością świętowały dzieci z zerówki. W naszej klasie nie zabrakło naszych pluszowych przyjaciół – i tych niewielkich, i tych prawie większych od swoich właścicieli.

Szczególną radość sprawiły wszystkim starsze koleżanki, które odwiedziły naszą klasę. Opowiedziały one dzieciom o historii pluszowego misia i jego święta, a także przeczytały fragment książki o Kubusiu Puchatku. Wszyscy zerówkowicze docenili i trochę zazdrościli dziewczętom umiejętności pięknego czytania. Zuzia i Marysia pomogły również w wykonaniu trudnego origami – głowy misia. Serdecznie dziękujemy!

 

PRZJDŹ DO GALERII
09-11-2018 - Koncert pieśni patriotycznej

W tym roku szkolnym Święto Niepodległości miało szczególnie uroczysty charakter, ponieważ minęło sto lat, od kiedy Polska odzyskała swoją państwowość. Wydarzenie to celebrowaliśmy z całą szkolną społecznością w kościele pw. Św. Biskupa Ottona w Szczecinie podczas koncertu pieśni patriotycznych.

11-11-2018 - Jesienne wędrówki

W niedzielny poranek, 18 listopada, spotkaliśmy się w dalekim Podbórzu by uczestniczyć w Jubileuszowym, 200. Rajdzie Promienistym zaprzyjaźnionego Klubu Turystów Pieszych „Wiercipięty”.

Tym razem trasa wędrówki wiodła przez malownicze szlaki Puszczy Wkrzańskiej (po drodze między innymi dąb Bogusława X, Wzgórze Pokoju, Leśno Górne, Pilchowo).

Na jednym z postojów odczytaliśmy razem przygotowane specjalnie na tę okoliczność rymowanki traktujące o panu Mirku, wieloletnim prezesie „Wiercipięt” i o samym klubie. 200 rajdów to spore osiągnięcie, więc złożyliśmy na ręce Prezesa gratulacje i podziękowania za miłą, udaną współpracę.

Do rankingu zaś każdemu z nas przybyło 12 kilometrów. Do zobaczenia na grudniowym spacerze…

                                                                                                                                          opiekun koła  U. Kolada


21-11-2018 - Koncert poezji

To nie był zwykły koncert… to był KONCERT POEZJI. Do wspaniałego świata wierszowanych utworów, pełnych barwnych metafor i lirycznego nastroju, zabrali nas
21 listopada 2018 roku uczniowie naszej szkoły.

Koncert samoistnie podzielił się na trzy części.
W pierwszej mogliśmy zapoznać się z wesołymi wierszykami autorstwa Jana Brzechwy
i Juliana Tuwima. Były to m.in. ” Żuk”, „Ptasie radio”, „Słowik”, „Hipopotam”, „Ptasie plotki”.
Z uśmiechem wysłuchaliśmy wiersza Agnieszki Frączek o kucharzu, który przygotowywał potrawy z muchomorów. Następnie dziewczynki z klasy piątej wykonały utwór M. Grechuty „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy”.

Druga część poświęcona była poezji księdza Twardowskiego - charakterystycznym wierszom pisanym z przymrużeniem oka, a zawierającym tyle życiowej mądrości. Słuchaliśmy z uśmiechem i wzruszeniem wierszy: „Koniec ferii zimowych”, „Sprawiedliwość”, „Naucz się dziwić”. Ostatni wiersz – „W kropki zielone” – został zaśpiewany przez uczennicę klasy szóstej.

Na trzecią część koncertu złożyły się utwory : „Inwokacja” z „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, „Twój dom” W. Chotomskiej”, „Flaga” C. Janczarskiego i wiele innych, w tym autorski wiersz zatytułowany „100-lecie Niepodległości”. Także ta cześć zakończona została poezją śpiewaną – był to wiersz „Piosenka” K. K. Baczyńskiego, do którego muzykę ułożył G. Turnau.

Na zakończenie poetyckiego koncertu spotkała nas wszystkich niespodzianka – uczniowie klasy trzeciej wraz z rodzicami i wychowawczynią, przygotowali „literackie babeczki”, czyli mufinki z cytatami. Była to prawdziwa uczta dla ciała i ducha.M.T.PRZJDŹ DO GALERII
28-11-2018 - Spotkanie z Sybirakami

W dniu 28 listopada 2018 r. w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Rodziny w Szczecinie odbyło się spotkanie z Sybirakami, to znaczy z osobami, które podczas II wojny światowej zostały zesłane na Syberię. Gośćmi byli Pani Wanda Przybylska oraz Pan Jerzy Lewicki. Opowiedzieli nam o bardzo trudnym czasie spędzonym na dalekiej i mroźnej Syberii. Okazało się, że trafili tam wraz ze swoimi rodzinami jako małe dzieci. Sama podróż pociągiem trwała bardzo długo, około sześciu tygodni i odbywała się w bardzo trudnych warunkach. Jechali drewnianymi wagonami przeznaczonymi do przewozu bydła, a nie ludzi. Nie było w nich miejsc siedzących ani nawet toalety. Pociąg prawie wcale się nie zatrzymywał. Było bardzo zimno. Ludzie umierali z zimna, głodu i wycieńczenia. Końca podróży nie doczekała również mała siostrzyczka pana Jerzego. Powrotu do kraju nie doczekali również rodzice Pana Lewickiego. Przeżył jedynie on i jego brat.  Pan Jerzy opowiedział o swojej mamie, która zmarła, ponieważ oddawała im własną porcję jedzenia. Inaczej oni umarliby z głodu. Bardzo wzruszyły mnie pieśni śpiewane przez Pana Jerzego. Były one bardzo smutne, bo opowiadały o ciężkich chwilach jakie tam spędził, ilu bliskich tam stracił.

Pani Wanda opowiedziała o chorobie swojego brata. Miał tyfus i wszyscy myśleli, że nie przeżyje. Gdy po kilku dniach obudził się z gorączki, poprosił o bułkę. Ponieważ panował tam głód, zdobycie bułki było prawie niemożliwe. Jednak ich mama pracowała bardzo ciężko i udało jej się zdobyć dla synka bułkę. Nie była to taka bułka, jaką możemy kupić w piekarni. To raczej upieczona masa z mąki zmieszanej z wodą i solą. Niestety, gdy wracała do synka, została okradziona. Z rozpaczy chciała popełnić samobójstwo, ale na szczęście ktoś ją uratował.  

Bardzo poruszyła mnie ta historia. Od razu pomyślałam o moich rodzicach. Jakie mam szczęście, że żyję w wolnej Polsce, nie cierpię z głodu i zimna. Pomyślałam również, że moje codzienne problemy i sprawy, na które zdarza mi się ponarzekać, są niczym w porównaniu do tych sytuacji, które przeżywali Sybiracy.

Po kilku latach udało się Pani Wandzie i Panu Jerzemu powrócić do Polski. Tutaj założyli rodziny i tutaj żyją do dzisiaj. Nigdy jednak nie zapomnieli o tym, co im i ich rodzinom się przydarzyło. Opowiadając innym o swoich losach, nie pozwalają, by pamięć o zesłańcach wygasła.

 

Zuzanna Rafa kl. 6.

PRZJDŹ DO GALERII
25-11-2018 - Bukowy Kros Górski

W niedzielę, 25.11 odbył się drugi bieg z cyklu Bukowy Kros Górski im. Jerzego Kortza. Naszą szkołę reprezentowało 7 uczniów. Najlepiej spisał się Michał Milewski z klasy 6, zajmując 2 miejsce.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom!!!

PRZJDŹ DO GALERII
09-11-2018 - Rekord Dla Niepodległej

W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11 nasza szkoła wzięła udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”. Celem „Rekordu dla Niepodległej” było wspólne zaśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego przez uczniów i nauczycieli przedszkoli, szkół w kraju i za granicą.

PRZJDŹ DO GALERII
16-11-2018 - Krokusowa rewolucja

Nasza szkoła przyłączyła się do miejskiej akcji "Krokusowa rewolucja". Uczniowie klas czwartych z dużą radością i zaangażowaniem przystąpili do sadzenia cebulek kwiatowych przed naszą szkołą. Tym bardziej wypatrujemy wiosny, aby cieszyć się efektami pracy naszych wspaniałych ogrodników.

PRZJDŹ DO GALERII