home     ·       e-Dziennik     ·       +48 91 4826856

Kronika szkolna /

Rok szkolny 2018/2019 - listopad

30-11-2018 - MotoMikołaje

Kolejny cudowny czas..., czas magicznych Świąt, czas niesienia radości i uśmiechu tym najbardziej potrzebującym.       

Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. W tym roku uczestniczyliśmy w III Edycji Szczecińskich MotoMikołajów na lodzie.

 Do Szczecina przyjechały dzieci z domów dziecka, placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz świetlic środowiskowych.  Na kąpielisku Arkonka czekało na dzieci moc atrakcji - wspaniała charytatywna zabawa. Był koncert, przysmaki, prezenty, konkursy i szaleństwo na lodowisku. Nasi uczniowie z klas VI – VIII dzielnie pomagali.

Na koniec nie mogło zabraknąć wizyty Świętego Mikołaja z… wielkim workiem prezentów dla wszystkich dzieci. Radość dzieci, ich wielki uśmiech był zapłatą za trud włożony w przygotowanie tej kolejnej charytatywnej imprezy.

Dziękuję wszystkim dzieciom, rodzicom za pomoc w zbiórce słodyczy oraz czynny udział. Nasze serca jak zawsze otwarte są na niesienie pomocy innym.

WIELKIE DZIĘKUJĘ W IMIENIU WSZYSTKICH OBDAROWANYCH DZIECI

PRZJDŹ DO GALERII
30-11-2018 - Warsztaty filmowe kl.1

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w bardzo ciekawych warsztatach filmowych, które odbywały się w Klubie 13 Muz. W atrakcyjnej dla dzieci formie, poznawały najdawniejszą historię filmu, sposoby tworzenia i różne tricki.  Pod kierunkiem osoby prowadzącej, w sposób czynny uczestniczyli w tworzeniu krótkiego filmu, a na koniec mogli obejrzeć efekty swojej pracy. Z przyjemnością weźmiemy udział w kolejnej edycji warsztatów.

PRZJDŹ DO GALERII
09-11-2018 - Zerówka w Filmowym Placu Zabaw

W listopadowy piątek uczniowie klasy 0 odwiedzili Filmowy Plac Zabaw w galerii Tworzę Się. Zapoznaliśmy się tam z jedną dziedzin sztuki – filmem. Poznaliśmy jego początki przez oglądanie zabawek optycznych powodujących iluzję ruchu. W specjalnie przygotowanej przestrzeni wypróbowaliśmy wybrane tricki i efekty specjalne. Niesamowitą atrakcją okazała się możliwość samodzielnego nakręcenia krótkiego filmu, w którym wystąpiliśmy.

Warsztaty okazały się interesującą i twórczą zabawą, wszystkim je polecamy!

PRZJDŹ DO GALERII
26-11-2018 - Dzień Misia

Dzień Misia na stałe zapisał się w kalendarzu imprez w naszej szkole. W tym roku ze szczególną radością świętowały dzieci z zerówki. W naszej klasie nie zabrakło naszych pluszowych przyjaciół – i tych niewielkich, i tych prawie większych od swoich właścicieli.

Szczególną radość sprawiły wszystkim starsze koleżanki, które odwiedziły naszą klasę. Opowiedziały one dzieciom o historii pluszowego misia i jego święta, a także przeczytały fragment książki o Kubusiu Puchatku. Wszyscy zerówkowicze docenili i trochę zazdrościli dziewczętom umiejętności pięknego czytania. Zuzia i Marysia pomogły również w wykonaniu trudnego origami – głowy misia. Serdecznie dziękujemy!

 

PRZJDŹ DO GALERII
09-11-2018 - Koncert pieśni patriotycznej

W tym roku szkolnym Święto Niepodległości miało szczególnie uroczysty charakter, ponieważ minęło sto lat, od kiedy Polska odzyskała swoją państwowość. Wydarzenie to celebrowaliśmy z całą szkolną społecznością w kościele pw. Św. Biskupa Ottona w Szczecinie podczas koncertu pieśni patriotycznych.

21-11-2018 - Koncert poezji

To nie był zwykły koncert… to był KONCERT POEZJI. Do wspaniałego świata wierszowanych utworów, pełnych barwnych metafor i lirycznego nastroju, zabrali nas
21 listopada 2018 roku uczniowie naszej szkoły.

Koncert samoistnie podzielił się na trzy części.
W pierwszej mogliśmy zapoznać się z wesołymi wierszykami autorstwa Jana Brzechwy
i Juliana Tuwima. Były to m.in. ” Żuk”, „Ptasie radio”, „Słowik”, „Hipopotam”, „Ptasie plotki”.
Z uśmiechem wysłuchaliśmy wiersza Agnieszki Frączek o kucharzu, który przygotowywał potrawy z muchomorów. Następnie dziewczynki z klasy piątej wykonały utwór M. Grechuty „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy”.

Druga część poświęcona była poezji księdza Twardowskiego - charakterystycznym wierszom pisanym z przymrużeniem oka, a zawierającym tyle życiowej mądrości. Słuchaliśmy z uśmiechem i wzruszeniem wierszy: „Koniec ferii zimowych”, „Sprawiedliwość”, „Naucz się dziwić”. Ostatni wiersz – „W kropki zielone” – został zaśpiewany przez uczennicę klasy szóstej.

Na trzecią część koncertu złożyły się utwory : „Inwokacja” z „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, „Twój dom” W. Chotomskiej”, „Flaga” C. Janczarskiego i wiele innych, w tym autorski wiersz zatytułowany „100-lecie Niepodległości”. Także ta cześć zakończona została poezją śpiewaną – był to wiersz „Piosenka” K. K. Baczyńskiego, do którego muzykę ułożył G. Turnau.

Na zakończenie poetyckiego koncertu spotkała nas wszystkich niespodzianka – uczniowie klasy trzeciej wraz z rodzicami i wychowawczynią, przygotowali „literackie babeczki”, czyli mufinki z cytatami. Była to prawdziwa uczta dla ciała i ducha.M.T.PRZJDŹ DO GALERII
28-11-2018 - Spotkanie z Sybirakami

W dniu 28 listopada 2018 r. w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Rodziny w Szczecinie odbyło się spotkanie z Sybirakami, to znaczy z osobami, które podczas II wojny światowej zostały zesłane na Syberię. Gośćmi byli Pani Wanda Przybylska oraz Pan Jerzy Lewicki. Opowiedzieli nam o bardzo trudnym czasie spędzonym na dalekiej i mroźnej Syberii. Okazało się, że trafili tam wraz ze swoimi rodzinami jako małe dzieci. Sama podróż pociągiem trwała bardzo długo, około sześciu tygodni i odbywała się w bardzo trudnych warunkach. Jechali drewnianymi wagonami przeznaczonymi do przewozu bydła, a nie ludzi. Nie było w nich miejsc siedzących ani nawet toalety. Pociąg prawie wcale się nie zatrzymywał. Było bardzo zimno. Ludzie umierali z zimna, głodu i wycieńczenia. Końca podróży nie doczekała również mała siostrzyczka pana Jerzego. Powrotu do kraju nie doczekali również rodzice Pana Lewickiego. Przeżył jedynie on i jego brat.  Pan Jerzy opowiedział o swojej mamie, która zmarła, ponieważ oddawała im własną porcję jedzenia. Inaczej oni umarliby z głodu. Bardzo wzruszyły mnie pieśni śpiewane przez Pana Jerzego. Były one bardzo smutne, bo opowiadały o ciężkich chwilach jakie tam spędził, ilu bliskich tam stracił.

Pani Wanda opowiedziała o chorobie swojego brata. Miał tyfus i wszyscy myśleli, że nie przeżyje. Gdy po kilku dniach obudził się z gorączki, poprosił o bułkę. Ponieważ panował tam głód, zdobycie bułki było prawie niemożliwe. Jednak ich mama pracowała bardzo ciężko i udało jej się zdobyć dla synka bułkę. Nie była to taka bułka, jaką możemy kupić w piekarni. To raczej upieczona masa z mąki zmieszanej z wodą i solą. Niestety, gdy wracała do synka, została okradziona. Z rozpaczy chciała popełnić samobójstwo, ale na szczęście ktoś ją uratował.  

Bardzo poruszyła mnie ta historia. Od razu pomyślałam o moich rodzicach. Jakie mam szczęście, że żyję w wolnej Polsce, nie cierpię z głodu i zimna. Pomyślałam również, że moje codzienne problemy i sprawy, na które zdarza mi się ponarzekać, są niczym w porównaniu do tych sytuacji, które przeżywali Sybiracy.

Po kilku latach udało się Pani Wandzie i Panu Jerzemu powrócić do Polski. Tutaj założyli rodziny i tutaj żyją do dzisiaj. Nigdy jednak nie zapomnieli o tym, co im i ich rodzinom się przydarzyło. Opowiadając innym o swoich losach, nie pozwalają, by pamięć o zesłańcach wygasła.

 

Zuzanna Rafa kl. 6.

PRZJDŹ DO GALERII
25-11-2018 - Bukowy Kros Górski

W niedzielę, 25.11 odbył się drugi bieg z cyklu Bukowy Kros Górski im. Jerzego Kortza. Naszą szkołę reprezentowało 7 uczniów. Najlepiej spisał się Michał Milewski z klasy 6, zajmując 2 miejsce.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom!!!

PRZJDŹ DO GALERII
09-11-2018 - Rekord Dla Niepodległej

W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11 nasza szkoła wzięła udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”. Celem „Rekordu dla Niepodległej” było wspólne zaśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego przez uczniów i nauczycieli przedszkoli, szkół w kraju i za granicą.

PRZJDŹ DO GALERII
16-11-2018 - Krokusowa rewolucja

Nasza szkoła przyłączyła się do miejskiej akcji "Krokusowa rewolucja". Uczniowie klas czwartych z dużą radością i zaangażowaniem przystąpili do sadzenia cebulek kwiatowych przed naszą szkołą. Tym bardziej wypatrujemy wiosny, aby cieszyć się efektami pracy naszych wspaniałych ogrodników.

PRZJDŹ DO GALERII