KRONIKA SZKOLNA – 2019/2020

01.04.2020
Gratuluję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w „Szkolnym Konkursie Plastycznym z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II”. Wyróżnione prace to laurki Michaliny Goździk klasa IA, Ryszarda Kołeckiego klasa IA, Wojciecha Sołtykiewicza klasa IIA, Macieja Grabczak klasa IIB, Agnieszki Świerczyńskiej klasa IIIA, Janusza Kołeckiego klasa IIIA, Helenki, Hanny i Henryka Bulaków z klasy O, IV i VA, Lidii Grzejdy klasa IIIB, Karola Grzejdy klasa IB

Beata Rostkowska, Dorota Usowicz- Lenczewska

01.04.2020
Gratuluję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w „Szkolnym Konkursie Literackim z okazji 100 – rocznicy urodzin Jana Pawła II”. Wyróżnione prace to wiersz Amelii Doleckiej z klasy Vb, Amelii Janus z klasy VIB oraz wiersz i wywiad z Janem Pawłem II Zofii Szumskiej z klasy IV i Jana Szumskiego z klasy VB.

Beata Rostkowska, Anna Smogór

08.03.2020
W piękny niedzielny poranek czworo uczniów wybrało się na spacer krajoznawczy po Szczecinie. To Basia, Luiza, Jacek i Maciek, którzy już wkrótce będą reprezentować naszą szkołę w II edycji Olimpiady Krajoznawczej Województwa Zachodniopomorskiego.
Konkurs wymaga zdobycia dużej ilości wiedzy, ale i umiejętności, np. rozpoznawania pomników, zabytków czy innych ważnych obiektów. A jak widać na zdjęciach, nowych rzeźb w stolicy województwa nie brakuje…
Z podziękowaniem i najlepszymi życzeniami dla całej czwórki
Urszula Kolada (opiekun zespołu)

03.03.2020
03 marca uczniowie klasy 3b uczestniczyli w lekcji muzealnej. Zajęcia w Muzeum Narodowym nosiły tytuł: „Dawno, dawno temu człowiek rozświetlił mroki nocy…”. Podczas lekcji ustalono, że płomień był jedynym źródłem światła do czasu wynalezienia i upowszechnienia żarówek elektrycznych. Na zajęciach dzieci odkryły historię sztucznego źródła światła, a także poznały sposoby oświetlania przestrzeni, którymi posługiwał się człowiek od najdawniejszych wieków. Uczestnicy mogli zobaczyć z bliska łuczywo, pochodnię, lampkę oliwną, świecę wykonaną z wosku pszczelego, lampę naftową oraz inne wynalazki dające światło. Jedną z największych atrakcji spotkania była możliwość samodzielnego krzesania ognia (pocieranie krzemieniem o krzesiwo). Przed pójściem do muzeum dzieci udały się w kierunku statku Nawigator XXI. Jest to jednostka szkolno-badawcza, użytkowana przez Akademię Morską w Szczecinie. Na niej to, dwa lata temu, niektórzy uczniowie z naszej klasy mieli uroczystość pasowania na ucznia, więc odżyły wspomnienia…

10.02.2020
W dniach 10-14.02.2020 w naszej szkole odbyły się półkolonie zimowe „Sportowy zawrót głowy”. Uczestniczyli w niej uczniowie z naszej szkoły. W trakcie półkolonii na dzieci czekało wiele atrakcji: wyjście do Parku Trampolin, do Teatru Gwitajcie na spektakl pt. „Mądralinka”, wycieczka do Centrum Logistycznego „Amazon” w Kołbaskowie, wycieczka do Radio Szczecin oraz do Ski Parku a także rozmaite zabawy sportowe. Dodatkowo uczestnicy półkolonii przyrządzili samodzielnie ciasteczka oraz pizzę, a także uczestniczyli w ognisku z kiełbaskami. W naszej szkole zorganizowaliśmy także kino a półkolonie zakończyliśmy konkursem plastycznym „Sport to zdrowie” w trakcie którego wybrano 3 najlepsze prace.

07.02.2020
W ostatni piątek przed feriami uczniowie klasy 1a wzięli udział w warsztatach w galerii Tworzy się. Tym razem dzieci po przez różne formy zabawy poznawały sztukę w różnych wymiarach. Mieli możliwość stworzenia krótkich filmów animowanych metodą poklatkową, rozwiazywania zagadek związanych ze znanymi dziełami sztuki oraz stać się ich częścią. Ogromną frajdę wszystkim sprawiła możliwość przebierania się w różne stroje i tworzenia dzięki nim żywych obrazów. Serdecznie dziękujemy Pani Pauli z galerii Tworzę się za wspaniałe zajęci

30.01.2020
30 stycznia 2020 r. klasy 0-4 miały bal karnawałowy, w którym dzieci wzięły udział. Przygotowano wiele atrakcji i konkursów. Zabawa była przednia!

30.01.2020
30.stycznia 2020 r. odbył się w naszej szkole bal karnawałowy. Najpierw bawiły się klasy piąte i szóste, następnie klasy siódma i ósme. Organizacją tego wydarzenia zajął się Samorząd Uczniowski. Jego przedstawiciele przygotowali fajną muzykę, przy której uczniowie świetnie się bawili. Mamy nadzieję na więcej tego typu dyskotek.

24.01.2020
24 stycznia 2020 r. uczniowie klasy III b wraz z wychowawczynią przygotowali montaż słowno-muzyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na uroczystość przybyło 45 zaproszonych gości, którzy z uwagą wysłuchali pięknych piosenek i tekstów oraz obejrzeli przedstawienie pt. „Maleńka iskierka miłości”. Ta współczesna wersja „Dziewczynki z zapałkami” wywarła wielkie wrażenie na oglądających, pojawiły się nawet łzy wzruszenia. Na koniec dzieci wręczyły upominki swoim Babciom i Dziadkom. Uwieńczeniem spotkania był wspaniały poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów.

23.01.2020
23 stycznia 2020r. klasa III b brała udział w lekcji muzealnej pt.: „Gwiazdozbiór”. Miało to miejsce w Ratuszu przy ul. Mściwoja II 8. Dzieci poznały dzieje Szczecina i Pomorza Zachodniego. Oglądały wiele eksponatów i miały możliwość przymierzenia elementów rycerskiej zbroi. Dowiedziały się także, dlaczego Gryf jest w herbie Szczecina.

16.12.2019
W tym roku odbyła się XXI edycja Festiwalu Piosenki Bożonarodzeniowej. Wzięli w nim uczniowie ze Szczecina i województwa zachodniopomorskiego.

Naszą szkołę reprezentowała w grupie solistów Kasia Adamska, która swoim wykonaniem utworu „Anieli w niebie” wyśpiewała sobie wyróżnienie.

Natomiast I miejsce w kategorii zespołów klas 1-3 otrzymały Boże Krówki, czyli uczennice z klasy 1a: Tosia Wasiak, Kasia Adamska, Karolina Gardocka, Kinga Miłoszewicz, Weronika Pacholik, Ania Puchała i Julia Smykowska. Dziewczynki zaśpiewały piosenkę Życzenia z repertuaru Arki Noego.

Boże Krówki wystąpią na uroczystym koncercie finałowym na deskach Opery na Zamku. Życzymy im powodzenia i gratulujemy sukcesu!

13.12.2019
O godz. 11:00 gościliśmy w naszej klasie laryngologa – Panią dr n. med. Izabelę Kulec – Kaczmarską. Spotkanie miało na celu przybliżenie uczniom specyfiki pracy lekarza tej specjalności. Dzieci poznały szczegółową budowę ucha i przyrządy niezbędne w pracy lekarza laryngologa, a także miały możliwość wykazania się dużą wiedzą na poruszane tematy. Dzięki uprzejmości Pani Doktor, prelekcja zakończyła się badaniem uszu wszystkich uczniów.
O godz. 15:00 rozpoczął się długo wyczekiwany kiermasz świąteczny, na którym sprzedawaliśmy własnoręcznie wykonane wieńce oraz ozdoby przyniesione przez dzieci z domu. Stoisko klasy III b prezentowało się znakomicie. Niemalże wszystkie wystawione przedmioty zostały sprzedane.

10.12.2019
10 grudnia klasa 6a uczestniczyła w niezwykłej lekcji matematyki w Centrum Nauk Ścisłych. Uczniowie musieli wcielić się w członków ekipy ratunkowej i udać się z misją na Marsa. Od poprawnego rozwiązania postawionych zadań zależało życie pozostawionego na obcej planecie astronauty. Szóstoklasiści spisali się znakomicie. Misja zakończyła się sukcesem!

06.12.2019
W dniu 06.12.2019 uczniowie klas 4-8 udały się do Teatru w Schwedt na uroczą baśń teatralną w języku niemieckim i polskim pod tytułem „Die Schöne und das Biest” („Piękna i Bestia”) autora Jana Kirstena, wg tekstu Jeanne-Marie Le Priince de Beaumont. Postacią, która najbardziej podobała się uczniom był zabawny nietoperz Frederic, mówiący nie tylko po niemiecku, ale również w języku polskim. Historia pięknej Belle i jej rodziny zauroczyła wszystkich widzów. Scenografia, efekty specjalne, kostiumy oraz gra aktorów sprawiła, iż po wysłuchaniu ostatniej piosenki publiczność nagrodziła całość gromkimi brawami.

06.12.2019
Ten szczególny dzień uczniowie rozpoczęli od oglądania filmu pt. „Chłopiec z burzy”. Film bardzo się podobał i wzruszył niektórych z nich. Na początku projekcji dzieci dostały popcorn, dzięki czemu czuły się jak w kinie.
Kolejną atrakcją było spotkanie z Mikołajem, który przyniósł słodycze oraz wspaniały prezent w postaci czterech piłek i czterech skakanek. Wszyscy byli mile zaskoczeni i zadowoleni.
W południe rozpoczęły się warsztaty, które zainicjowała Pani Marta Rak. Uczniowie bardzo zaangażowali się w wykonywanie wieńców świątecznych, które przeznaczone były na kiermasz. Efekt ich pracy przerósł najśmielsze oczekiwania.

06.12.2019
Tradycyjnie 6 grudnia naszych najmłodszych uczniów odwiedził niezwykły gość – Św. Mikołaj. Nie obyło się bez drobnych upominków, a przede wszystkim radosnych uśmiechów na twarzach dzieci. Kochamy Cię Święty Mikołaju!

06.12.2019
„Przylecieli aniołkowie jak ptaszęta z nieba”.
Z okazji Mikołajek w naszej klasie pojawiła się animatorka z Robótkowa, która nauczyła nas jak stworzyć pięknego świątecznego anioła. I tak, w klasie 3a, pojawiło się mnóstwo skrzydlatych orszaków anielskich, z niecierpliwością czekających na przybycie wyjątkowego świętego, który tego dnia również zawitał do szkoły.
„ O św. Mikołaju przynosisz dobro nam
I mówisz: lubię dzielić się tym co mam.
Rozdajesz nam nadzieję,
by z wiarą patrzeć w dal,
a MIŁOŚĆ to największy Twój dar”

06.12.2019
W Mikołajki klasy pierwsze uczestniczyły w warsztatach pieczenia i ozdabiania pierniczków. Najpierw trzeba było rozwałkować przygotowane wcześniej ciasto, z którego potem dzieci wycinały przeróżne kształty pierniczków. Ogromna frajdą okazało się ozdabianie gotowych ciasteczek. Tu zadziałała wyobraźnia młodych cukierników. Oczywiście koniecznie trzeba było spróbować każdej posypki i lukru. Niektóre z ozdobionych pierniczków udało się nawet donieść do domu!

04.12.2019
W dniu 04.12.2019 klasa 7a wzięła udział w lekcji bibliotecznej prowadzonej w Mediotece Języka Niemieckiego Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie.
Lekcja biblioteczna była prowadzona w ciekawej formie łączącej techniki uczenia się języków obcych, ćwiczenia, kwizy i prezentację związaną z niemiecką historią, kulturą, sztuką i życiem codziennym.
Uczniowie poznali też projekt Goethe-Institut pod nazwą Kinderuniversität skierowany do uczniów i obejmujący trzy fakultety: Człowiek, Natura i Technika. Projekt umożliwia poznanie różnych dziedzin wiedzy i zaznajomienie się z językiem niemieckim w formie zabawy.

21.11.2019
Dnia 21 listopada uczniowie klas 5b, 6a i 6b wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu w Szczecinie. W Sali pod Globusem w Książnicy Pomorskiej odbyły się pierwsze w Polsce spektakularne pokazy naukowe, którym patronuje Instytut Goethego. Warsztaty Kinder Uni Science Show poprowadził niezwykle sympatyczny i kreatywny niemiecki naukowiec Joachim Hecker, autor książek i eksperymentalnych show, które odbyły się już na całym świecie od Alaski po Tajlandię. Pokazy zorientowane były na eksperymenty i ciekawostki ze świata fizyki, astronomii i chemii okraszone dużą dawką humoru i polotu prowadzącego.
Nasi uczniowie świetnie poradzili sobie ze zrozumieniem niebagatelnych treści. W oczekiwaniu na rozpoczęcie show, grupka naszych szóstoklasistów ucięła sobie sympatyczną pogawędkę z przedstawicielem Instytutu Goethego, rodowitym Niemcem. Brawo! Jesteśmy z Was dumni!

18.11.2019
Dnia 18 listopada klasa 8b uczestniczyła w warsztatach pt. „Zachwyć się niemieckim” organizowanych przez Instytut Goethego w Książnicy Pomorskiej.
Zajęcia skierowane były do młodzieży. Poza przypomnieniem skutecznych technik przyswajania języka obcego, uczniowie zaznajomieni zostali z możliwościami, jakie otwiera przed nimi korzystanie z zasobów Czytelni i Medioteki Niemieckiej. Prowadzący przypominali naszym Uczniom, jak bardzo warto uczyć się w obecnych czasach, poza językiem angielskim, języka niemieckiego.
Następnie nasi Ośmioklasiści wzięli udział w „podroży” do Berlina, która stanowiła ciekawą i inspirującą lekcję historii, postaw ludzkich w obliczu trudnych czasów i niełatwych wyborów. Postaci i postawy ludzi przedstawione zostały w sposób nietuzinkowy, skłaniający do refleksji. Inspirująco została przedstawiona m.in. Sophia Sholl, młoda uzdolniona dziewczyna, działaczka antynazistowskiego ruchu oporu.
Uczniowie dowiedzieli się różnych ciekawostek związanych z powstaniem i upadkiem Muru Berlińskiego oraz innych słynnych miejsc, co współgrało z naszymi ostatnimi lekcjami języka niemieckiego na temat osobliwości i ciekawych miejsc w stolicy Niemiec.
Warsztaty były inspirujące i skłaniające do przemyśleń, wniosły również szereg praktycznych porad i wskazówek związanych z eksplorowaniem stolicy Niemiec.

17.11.2019
W niedzielę 17 listopada obchodzony będzie po raz trzeci Światowy Dzień Ubogich. Dzień ustanowiony przez Papieża Franciszka, w którym w sposób szczególny nasza uwaga kierowana jest na osoby ubogie.
Dlatego podczas nadchodzącego tygodnia chcielibyśmy wesprzeć akcję Szczeciński Tydzień Ubogich. Tydzień, w którym chcemy prosić Was o zaangażowanie i wsparcie naszej inicjatywy.
Chcielibyśmy wesprzeć Schronisko dla osób bezdomnych przy ul. Zamkniętej 5 w Szczecinie, prowadzone przez Stowarzyszenie Feniks. Chcemy przed nadchodzącą zimą pomóc im zapełnić magazyn odzieżowy, magazyn chemii gospodarczej oraz magazyn żywnościowy.

Akcją obejmujemy również Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, które prowadzi miejską ogrzewalnię przy ul. Dąbrowskiego . Miejsce w którym osoby bezdomne, które nie chcą lub z różnych przyczyn nie mogą znaleźć schronienia w schroniskach, mogą skorzystać z pomocy doraźnej: wykąpać się, przebrać, ogrzać, napić kawy i herbaty oraz znaleźć schronienie na noc.

Robi się coraz zimniej. Zachęcamy Was do większej wrażliwości na osoby bezdomne.

Potrzeby Schroniska Feniks ul. zamknięta 5 / Górny Stołczyn /
– buty zimowe rozmiary 39-45
– kapcie
– kurtki zimowe
– dresy
– bielizna osobista damska i męska
– pościel
– ręczniki
– koce
– kosmetyki do higieny codziennej / mydła, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szampony, kremy do golenia, maszynki do golenia itp. /
– produkty żywnościowe / konserwy / o dłuższym okresie przydatności nie wymagające przetwarzania.

Schronisko nie przyjmuje odzieży letniej i damskiej.

Potrzeby Ogrzewalni Miejskiej ul. Dąbrowskiego:
– skarpety,
– bielizna męska (majtki, podkoszulki, kalesony),
– ręczniki, środki higieniczne / mydła, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szampony, kremy do golenia, maszynki do golenia,
– buty męskie rozmiary 39-45,
– kurtki zimowe,
– bluzy polarowe
– koce.

Wszystkie te artykuły można zostawić w koszu, który będzie wystawiony w holu szkoły.

Pamiętajcie, odzież nie musi być nowa. Ale niech będzie w stanie nadającym się do użycia. I czysta. To naprawdę ma wielkie znaczenie.

Wierzymy, że dzięki Wam uda nam się zapełnić magazyny tych organizacji, tak aby w zimie każda osoba potrzebująca mogła uzyskać odpowiednią pomoc.

07.11.2019
Dnia 7 listopada 2019 r. uczniowie klas II-III wzięli udział w konkursie organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej pt. ” Wokół symboli narodowych”. W związku z osiemdziesiątą rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, tegoroczna edycja konkursu koncentrowała się na tych wydarzeniach. Oprócz podstawowych wiadomości dotyczących symboli narodowych, pytania konkursowe zawierały treści związane z wojną obronną oraz Polskim Państwem Podziemnym.

06.11.2019
Jak co roku uczniowie naszej szkoły uczcili Narodowe Święto Niepodległości uroczystym koncertem. Wszystkie klasy przedstawiły licznie zebranym gościom przygotowane pieśni patriotyczne. Koncert uświetniła oprawa literacka w wykonaniu szkolnego koła teatralnego.

23.10.2019

W minioną środę (23.10) świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Rozpoczęliśmy go modlitwą na sali gimnastycznej w języku niemieckim i angielskim. Następnie uczniowie napisali konkursy z obu języków.

Kolejnym punktem dnia były przedstawienia po angielsku, najpierw dla dzieci młodszych ‚Jackie and the Giant’ i później dla klas starszych ‚The Alien Grammar Show’. Teatr przyjechał do nas specjalnie z Pragi i został przyjęty przez dzieci z wielkim entuzjazmem. Przedstawienia były interaktywne, dzięki czemu dzieci mogły również w nich uczestniczyć i mówić po angielsku.

Klasa 7a uczestniczyła też w warsztaty z języka rosyjskiego z gościem specjalnym, czyli panem Edwardem z Moskwy. Natomiast klasy 5 i 6 wzięły udział w lekcji języka fińskiego oraz chińskiego. Klasa 2 uczestniczyła w warsztatach z języka migowego.

Był to bardzo ciekawy dzień i teraz uczniowie czekają na wyniki z konkursów językowych, Na najlepszych już czekają atrakcyjne nagrody!!

22.10.2019

Młodzi Profesorowie

Podczas warsztatów organizowanych przez Bibliotekę Niemiecką i Mediotekę Języka Niemieckiego kolejna z naszych klas przystąpiła do innowacyjnego programu Niemieckiego Internetowego Uniwersytetu Dziecięcego Kinderuni pod patronatem Instytutu Goethego. Kinderuniversitat odwołuje się do ciekawości dziecka, rozwija twórczo jego myślenie i przybliża język niemiecki. Daje też możność poznawania i zgłębiania poprzez zabawę różnych dziedzin wiedzy. Niemiecki internetowy uniwersytet dziecięcy ma do zaoferowania trzy fakultety: „Człowiek”, „Natura”, „Technika”. Bawiąc się, uczeń może zdobywać kolejne szczeble kariery uniwersyteckiej, począwszy od statusu studenta, a skończywszy na stopniu profesora.

W nauczaniu języków obcych coraz bardziej zyskuje na znaczeniu metoda CLIL (Content and Language Integrated Learning; nauczanie języka zintegrowane z przedmiotami fachowymi). Wiele szkół w Europie środkowej i zachodniej czerpie inspirację z tego rodzaju metody nauczania języków obcych i stosuje w praktyce metodę CLIL. Decydujące są przy tym trzy argumenty: po pierwsze – udział ucznia w doświadczeniach empiryczno-eksperymentalnych, zwłaszcza przyrodniczych, które odgrywają istotną rolę w procesie przyswajania sobie języka obcego; po drugie – uczenie się języka obcego w autentycznym kontekście; po trzecie – możliwość wypróbowania konstrukcji słownych na konkretnych i dających się opisać obiektach i procesach. Dlatego metoda CLIL nie tylko urealnia perspektywę sukcesu w procesie uczenia się języka obcego, ale również rozwija umiejętności komunikacyjne uczniów.

Uczniowie klasy 6B już systematycznie biorą udział w tym ciekawym i skutecznym programie.

Czy możliwe jest uzyskanie tytułu profesora, nie ukończywszy jeszcze szkoły podstawowej? Zapytajcie naszych zdolnych uczniów i przekonajcie się sami, że dla CHCĄCEGO NIC TRUDNEGO! 🙂

Monika Adamska

25.10.2019
W dniu 25 października wszystkie klasy naszej szkoły wyszły na cmentarz, aby pomodlić się przy grobie ks. Dyrektora Wojciecha Manelskiego, Weroniki oraz uporządkować wybrane groby. Ochoczo sprzątaliśmy groby, które były zaniedbane. W skupieniu pomodliliśmy się też nad nimi, ponieważ udzielił nam się już nastrój Święta Wszystkich Zmarłych. Pogoda tego dnia była wyjątkowo ładna, więc udaliśmy się również na spacer po naszym pięknym cmentarzu

19.10.2019
W sobotni poranek zebraliśmy się przy Pomniku Czynu Polaków by wspólnie wyruszyć w kolejny, tym razem 8-kilometrowy spacer. Przebieg trasy wyglądał znajomo i dobrze się kojarzył. Wszak Park Kasprowicza, Syrenie Stawy czy Wzgórze Arkony z ruinami wieży Quistorpa to miejsca, które bardzo dobrze znamy z wcześniejszych wycieczek. Jednak tym razem oglądaliśmy je w innej odsłonie – przepięknej, jesiennej szacie.

W Parku Kownasa spotkała nas miła niespodzianka, bo spotkaliśmy pana Jarka Pierko, naszego instruktora pływania (pan Jarek odbywał poranny jogging).
Wszyscy szczęśliwie dotarliśmy do mety, gdzie czekały na nas konkursy oraz pyszne jabłka i słodkości. Szczególne gratulacje dla najmłodszych uczestników – Hani i Radka z zeróweczki.
Z nadzieją spotkania następnym razem (9 XI)
U. Kolada

15.10.2019
15 października odbyło się uroczyste zaprzysiężenie nowego samorządu uczniowskiego.
W tym roku szkolnym pięcioro uczniów klas 6-8 będzie prezentowało naszą szkolną społeczność i wspierało we wszystkich ważnych sprawach uczniowskich.
W skład SU wchodzą:
PRZEWODNICZĄCY SU – Gabriel Wilczyński
ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO SU- Antonina Dzieciniak
SKARBNIK-SEKRETARZ- Barbara Tamborska
PRZEWODNICZĄCY SEKCJI KULTURALNO – SPORTOWEJ- Łukasz Gołąb
PRZEWODNICZĄCY SEKCJI INFORMACYJNEJ – Zofia Hoły

14.10.2019
W tym roku szkolnym uczniowie klasy 5a w ten wyjątkowy Dzień Edukacji Narodowej wcielili się w rolę nauczycieli i mieli ogromną przyjemność edukować naszych najmłodszych uczniów. Zerówkowicze z wielką uwagą wysłuchali utworu Juliana Tuwima pt. ” Ptasie radio”, a następnie wzbogacili swoją przyrodniczą wiedzę. Nie zabrakło również ciekawych Quizów oraz zabaw ruchowych. To było bardzo ciekawe doświadczenie:)

11.10.2019
W tym roku szkolnym klasa 5a w sposób szczególny celebrowała Dzień Edukacji Narodowej. Szkoła jest naszym drugim domem, toteż postanowiliśmy odwiedzić ją i tym razem w niecodziennych okolicznościach.
Nasz pobyt w szkole rozpoczęliśmy od wspólnej kolacji. Potem braliśmy udział w świetnej zabawie Escape room.
Tego wieczoru nasza koleżanka Emilka obchodziła swoje 10. urodziny i nie zabrakło tortu niespodzianki.
Zmęczeni godzinami szaleństw i śmiechu odpoczywaliśmy przy wspólnym oglądaniu filmów. A potem przyszedł czas na sen…..
To była niesamowita, nocna przygoda:)

11.10.2019
Piątek 11 września 2019 roku był szczególnie ważnym dniem dla dzieci z klas pierwszych. Tego dnia zostali oni pasowani na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. Uroczystość odbyła się po Mszy św. na której ksiądz Wojciech poświęcił plecaki uczniów. Została mona uświetniona występami pierwszaków. Dzieciom towarzyszyli ich najbliżsi.

09.10.2019
W dniu 9 października klasa 6a udała się do Biblioteki Niemieckiej i Medioteki Języka Niemieckiego w Książnicy Pomorskiej, aby wziąć udział w lekcji tematycznej pt. „Zachwyć się Niemieckim…”. Spotkanie okazało się niezwykle twórcze i ubogacające.
Uczniowie mieli możliwość utrwalenia zasad skutecznego przyswajania języków obcych, o których słyszą również na lekcjach w naszych szkole, jak np. „Nie bój się popełniać błędów”, „Wykonuj samodzielnie fiszki”, „Twórz mapę myśli”, „Wykorzystaj swoje zmysły”, „Znajdź motywację” i wiele innych. Nasi dzielni Szóstoklasiści zachwycili swym zaangażowaniem same Panie Prowadzące warsztaty. Bardzo sprytnie wykonywali zadania w grupach, mające na celu wyszukiwanie określonych informacji dotyczących realiów krajów niemieckojęzycznych. Chętnie śpiewali piosenkę w języku niemieckim, dedykowaną Osobom Niesłyszącym i wyrażającym szacunek wobec nich. Zapoznawali się również z elementami Alfabetu Braille’a i próbowali czytać za pomocą rąk tego typu książki. Uczniowie mieli również okazję uczestniczyć w premierze w naszym mieście powstania tzw. KinderUNIversitätu czyli bardzo ciekawego portalu o nazwie „Uniwersytet Dziecięcy”, gdzie mogą w ciekawej i motywującej formie poszerzać wiedzę ogólną, a zarazem kompetencje językowe. Uczniowie entuzjastycznie przyjęli wiadomość o możliwości zdobywania stopni „profesorskich” w ramach tego projektu i odbieraniu nagród w Czytelni Niemieckiej. Posypało się wiele deklaracji ze strony naszych Szóstoklasistów.
Trzymamy Was za słowo, nasi młodzi przyszli Profesorowie!
Monika Adamska

08.10.2019
W dniu 08.10.2019 klasa VI B uczestniczyła w lekcji pod tytułem „Książęta z rodu Gryfitów. Ciekawostki zżycia władców na wesoło.” Uczniowie poznali przedstawicieli rodziny książęcej Gryfitów i ich przydomki, zainteresowania oraz codzienne zwyczaje. Była to bardzo ciekawa lekcja dająca do myślenia, jak żyli dawni mieszkańcy Szczecina i ich władcy.

03.10.2019
W dniach 5-20 października organizowana jest na terenie całej Europy akcja Code Week. Jest to społeczna inicjatywa dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.
W tym roku w czwartek 3 października 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta inauguracja Europejskiego Tygodnia Kodowania. W uroczystości wzięli między innymi udział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej pan Maciej Kopeć oraz Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty pan Jerzy Sołtysiak. Po uroczystości inauguracji uświetnionej występami dzieci, uczniowie mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych w Mobilnym Centrum Edukacyjnym (MCE) oraz w zajęciach z zakresu kodowania prowadzonych przez Krzysztofa Jaworskiego ze Stowarzyszenia Cyfrowego Dialog oraz nauczycieli naszej szkoły.
Code Week jest świętem kodowania, cieszymy się więc, że duża grupa najmłodszych uczniów naszej szkoły ma możliwość doskonalenia tych umiejętności również na co dzień na zajęciach programowania.

30.09.2019
Z końcem września klasa 5a obchodziła Dzień Chłopaka. Było prześmiesznie, zadaniowo i przede wszystkim słodko:) Dziewczyny podarowały naszym chłopcom zasłużone legitymacje SUPERCHŁOPAKA przypieczętowane własnym odciskiem palca i poczęstowały ich przepyszną różową watą cukrową. To był wspaniały czas, a zdjęcia są już tylko miłym wspomnieniem…

28.09.2019
Sezon rajdowy 2019/20 rozpoczęliśmy uczestnictwem w jubileuszowej, 1000 Leśnej Sobocie, imprezie organizowanej przez Pracownię Turystyczno-Ekologiczną Pałacu Młodzieży. Nasze szkolne koło krajoznawczo-turystyczne było niegdyś częstym gościem na tych spacerach (zwłaszcza w latach 2009-2012), stąd chcieliśmy wziąć udział w tym święcie.
Niemal cały czwartek i piątek padał deszcz, ale w sobotę, podczas naszego wędrowania, nie spadła ani jedna kropla i nawet na chwilę pokazało się słońce. Startowaliśmy przy Jeziorze Głębokie by zakończyć w szkółce leśnej w Tanowie (tuż za rzeką Gunicą). Każda szkoła uczestnicząca w jubileuszu dostała na pamiątkę drzewko.
Serdecznie gratulujemy pani Eli i życzymy kolejnego tysiąca odbytych imprez.
U. Kolada

26.09.2019
Dnia 26 września klasy 2 A i 2 B wybrały się na integracyjną wycieczkę do Lasu Arkońskiego w poszukiwaniu jesiennych skarbów, jakie przygotowała dla nas szczecińska przyroda. Leśna natura nie zawiodła naszych oczekiwań i chłonęliśmy ją wszystkimi zmysłami. Mieliśmy okazję zaobserwować wiele okazów grzybów, zebrać przepiękne barwne liście, dojrzałe kasztany i żołędzie. Zapach lasu nas oczarował. Mogliśmy również posłuchać nawoływania kaczek w pobliskim jeziorze, przy którym budowaliśmy tamę i szałas. O naszą kondycję zadbaliśmy poprzez gry sportowe na świeżym powietrzu. Nie zabrakło gry w piłkę nożną, skoków na skakance, czy gry w gumę, jak również wspinaczki po drzewach. Wspaniale spędziliśmy ten czas, poznając się nawzajem, współpracując w zabawie i wspólnie podziwiając jesienną przyrodę.

21.09.2019
W sobotę 21 września kilkoro uczniów z klasy III B wraz z wychowawczynią uczestniczyło w spotkaniu z pisarzem Michałem Rusinkiem. Jest on autorem m.in. książki pt. „Zaklęcie na W”, którą dzieci omawiały na zajęciach z edukacji polonistycznej. Michał Rusinek pisze książki dla dorosłych, dzieci oraz jest tłumaczem. W przeszłości był osobistym sekretarzem polskiej noblistki – Wisławy Szymborskiej. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i wesołej atmosferze. Na koniec można było porozmawiać z gościem i otrzymać autograf. Wydarzenie miało miejsce w filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Księcia Barnima III Wielkiego 25 w Szczecinie.

20.09.2019
W piątek 20 września 2019 r. klasa 1 a wybrała się do Szczecińskiego Centrum Edukacji Ekologicznej „Szmaragdowe – Zdroje” na warsztaty pod tytułem „Świat na ośmiu nogach”. Uczniowie dowiedzieli się m. in. jak rozpoznać pająka i odróżnić go od owada, mogli przyjrzeć się żywym okazom pająków oraz wykonać dla siebie ośmionoga z drucików. Po bardzo ciekawych zajęciach wybrali się na spacer wokół Jeziora Szmaragdowego podziwiając piękne widoki i poznając ciekawostki przyrodnicze. Z pewnością wrócimy tam na kolejne zajęcia!

18.09.2019
18 września 2019 r. klasa III B brała udział w warsztatach paleontologicznych pt. „Uwiecznij Amonita”, organizowanych w Muzeum Geologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Mickiewicza 18.
Dzieci miały możliwość obejrzeć zbiory muzealne: minerały, meteoryty, skały, różne skamieniałości, a także kolekcje: piasków z plaż całego świata, skał wulkanicznych Europy, kul szczecińskich i skamieniałości trzeciorzędowych. Po bardzo ciekawej prezentacji multimedialnej uczniowie wykonywali własne odlewy gipsowe muszli, które zabrali do szkoły (na zajęciach plastycznych je kolorowali).

11.09.2019
Dnia 11 września klasa 2 B wzięła udział w warsztatach literackich organizowanych na Zamku Książąt Pomorskich. Podczas zajęć uczniowie poznali twórczość poetki Doroty Gellner, jak również mieli okazję sami sprawdzić się w roli twórców literackich i stworzyć swój własny wiersz. Doświadczyli również poezji na wszelkie możliwe sposoby, ilustrując wiersze, wykonując do nich akompaniament muzyczny i śpiewając poznane teksty. To było naprawdę twórcze spotkanie.

11.09.2019
Słonecznego i ciepłego 11 września (środa) nasza klasa wybrała się na wycieczkę edukacyjną
w okolice Puszczy Bukowej. Tam w sąsiedztwie pięknego Jeziora Szmaragdowego zwiedzaliśmy tajemnicze podziemia z czasów II wojny światowej, które obecnie są miejscem zimowania nietoperzy. Jednego z nich uczniom naszej klasy udało się dostrzec podczas zwiedzania – widocznie szybciej postanowił zapaść w sen zimowy. Następnie w Szczecińskim Centrum Informacji Turystycznej „Szmaragdowe – Zdroje” mieliśmy warsztaty o życiu tych niezwykłych stworzeń. Wyszliśmy stamtąd
z nową, ciekawą wiedzą oraz drobnymi pamiątkami w postaci wycinanych przez nas naklejek nietoperzy.

06.09.2019
W pierwszym tygodniu września klasa 5a uczestniczyła w wycieczce integracyjnej. Była to doskonała okazja do rozmów po minionych wakacjach. Uczniowie mogli pobyć ze sobą, spędzić czas na zabawach w parku trampolin i zjeść wyśmienitą pizzę. Zwieńczeniem dnia był spacer w promieniach słońca. To było wspaniałe pożegnanie lata:)