home     ·       e-Dziennik     ·       +48 91 4826856

Kronika szkolna /

Rok szkolny 2019/2020 - Październik

23-10-2019 - Dzień Języków Obcych

     W minioną środę (23.10) świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Rozpoczęliśmy go modlitwą na sali gimnastycznej w języku niemieckim i angielskim. Następnie uczniowie napisali konkursy z obu języków.

      Kolejnym punktem dnia były przedstawienia po angielsku, najpierw dla dzieci młodszych 'Jackie and the Giant' i później dla klas starszych 'The Alien Grammar Show'. Teatr przyjechał do nas specjalnie z Pragi i został przyjęty przez dzieci z wielkim entuzjazmem. Przedstawienia były interaktywne, dzięki czemu dzieci mogły również w nich uczestniczyć i mówić po angielsku.

     Klasa 7a uczestniczyła też w warsztaty z języka rosyjskiego z gościem specjalnym, czyli panem Edwardem z Moskwy. Natomiast klasy 5 i 6 wzięły udział w lekcji języka fińskiego oraz chińskiego. Klasa 2 uczestniczyła w warsztatach z języka migowego.

      Był to bardzo ciekawy dzień i teraz uczniowie czekają na wyniki z konkursów językowych, Na najlepszych już czekają atrakcyjne nagrody!!

22-10-2019 - 6b w Instytucie Goethego

Młodzi Profesorowie

Podczas warsztatów organizowanych przez Bibliotekę Niemiecką i Mediotekę Języka Niemieckiego kolejna z naszych klas przystąpiła do innowacyjnego programu Niemieckiego Internetowego Uniwersytetu Dziecięcego Kinderuni pod patronatem Instytutu Goethego.  Kinderuniversitat odwołuje się do ciekawości dziecka, rozwija twórczo jego myślenie i przybliża język niemiecki. Daje też możność poznawania i zgłębiania poprzez zabawę różnych dziedzin wiedzy. Niemiecki internetowy uniwersytet dziecięcy ma do zaoferowania trzy fakultety: „Człowiek”, „Natura”, „Technika”. Bawiąc się, uczeń może zdobywać kolejne szczeble kariery uniwersyteckiej, począwszy od statusu studenta, a skończywszy na stopniu profesora.

W nauczaniu języków obcych coraz bardziej zyskuje na znaczeniu metoda CLIL (Content and Language Integrated Learning; nauczanie języka zintegrowane z przedmiotami fachowymi). Wiele szkół w Europie środkowej i zachodniej czerpie inspirację z tego rodzaju metody nauczania języków obcych i stosuje w praktyce metodę CLIL. Decydujące są przy tym trzy argumenty: po pierwsze – udział ucznia w doświadczeniach empiryczno-eksperymentalnych, zwłaszcza przyrodniczych, które odgrywają istotną rolę w procesie przyswajania sobie języka obcego; po drugie – uczenie się języka obcego w autentycznym kontekście; po trzecie – możliwość wypróbowania konstrukcji słownych na konkretnych i dających się opisać obiektach i procesach. Dlatego metoda CLIL nie tylko urealnia perspektywę sukcesu w procesie uczenia się języka obcego, ale również rozwija umiejętności komunikacyjne uczniów.

Uczniowie klasy 6B już systematycznie biorą udział w tym ciekawym i skutecznym programie. 

Czy możliwe jest uzyskanie tytułu profesora, nie ukończywszy jeszcze szkoły podstawowej? Zapytajcie naszych zdolnych uczniów i przekonajcie się sami, że dla CHCĄCEGO NIC TRUDNEGO! :)

 

                                                                                                              Monika Adamska

25-10-2019 - Sprzątamy groby

W dniu 25 października wszystkie klasy naszej szkoły wyszły na cmentarz, aby pomodlić się przy grobie ks. Dyrektora Wojciecha Manelskiego, Weroniki oraz uporządkować wybrane groby. Ochoczo sprzątaliśmy groby, które były zaniedbane. W skupieniu pomodliliśmy się też nad nimi, ponieważ udzielił nam się już nastrój Święta Wszystkich Zmarłych. Pogoda tego dnia była wyjątkowo ładna, więc udaliśmy się również na spacer po naszym pięknym cmentarzu

19-10-2019 - Rajd "To już jesień"

W sobotni poranek zebraliśmy się przy Pomniku Czynu Polaków by wspólnie wyruszyć w kolejny, tym razem 8-kilometrowy spacer. Przebieg trasy wyglądał znajomo i dobrze się kojarzył. Wszak Park Kasprowicza, Syrenie Stawy czy Wzgórze Arkony z ruinami wieży Quistorpa to miejsca, które bardzo dobrze znamy z wcześniejszych wycieczek. Jednak tym razem oglądaliśmy je w innej odsłonie - przepięknej, jesiennej szacie.

W Parku Kownasa spotkała nas miła niespodzianka, bo spotkaliśmy pana Jarka Pierko, naszego instruktora pływania (pan Jarek odbywał poranny jogging).

Wszyscy szczęśliwie dotarliśmy do mety, gdzie czekały na nas konkursy oraz pyszne jabłka i słodkości. Szczególne gratulacje dla najmłodszych uczestników – Hani i Radka z zeróweczki.

Z nadzieją spotkania następnym razem (9 XI)

U. Kolada

15-10-2019 - Nowy samorząd uczniowski

15 października odbyło się uroczyste zaprzysiężenie nowego samorządu uczniowskiego.

W tym roku szkolnym pięcioro uczniów klas 6-8 będzie prezentowało naszą szkolną społeczność i wspierało we wszystkich ważnych sprawach uczniowskich.

W skład SU wchodzą:

PRZEWODNICZĄCY SU - Gabriel Wilczyński

ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO SU- Antonina Dzieciniak

SKARBNIK-SEKRETARZ- Barbara Tamborska

PRZEWODNICZĄCY SEKCJI KULTURALNO - SPORTOWEJ- Łukasz Gołąb

PRZEWODNICZĄCY SEKCJI INFORMACYJNEJ - Zofia Hoły

14-10-2019 - Święto Edukacji Narodowej

W tym roku szkolnym uczniowie klasy 5a w ten wyjątkowy Dzień Edukacji Narodowej wcielili się w rolę  nauczycieli i mieli ogromną przyjemność edukować naszych najmłodszych uczniów. Zerówkowicze z wielką uwagą wysłuchali utworu Juliana Tuwima pt. " Ptasie radio", a następnie wzbogacili swoją przyrodniczą wiedzę. Nie zabrakło również ciekawych Quizów oraz zabaw ruchowych. To było bardzo ciekawe doświadczenie:)

11-10-2019 - 5a nocuje w szkole

W tym roku szkolnym klasa 5a w sposób szczególny celebrowała Dzień Edukacji Narodowej. Szkoła jest naszym drugim domem, toteż postanowiliśmy odwiedzić ją i tym razem w niecodziennych okolicznościach.

Nasz pobyt w szkole rozpoczęliśmy od wspólnej kolacji. Potem braliśmy udział w świetnej zabawie Escape room.

Tego wieczoru nasza koleżanka Emilka obchodziła swoje 10. urodziny i nie zabrakło tortu niespodzianki.

Zmęczeni godzinami szaleństw i śmiechu odpoczywaliśmy przy wspólnym oglądaniu filmów. A potem przyszedł czas na sen.....

To była niesamowita, nocna przygoda:)

11-10-2019 - Pasowanie pierwszoklasistów

Piątek 11 września 2019 roku był szczególnie ważnym dniem dla dzieci z klas pierwszych. Tego dnia zostali oni pasowani na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. Uroczystość odbyła się po Mszy św. na której ksiądz Wojciech poświęcił plecaki uczniów. Została mona uświetniona występami pierwszaków. Dzieciom towarzyszyli ich najbliżsi.

09-10-2019 - Zachwyć się Niemieckim…

W dniu 9 października klasa 6a udała się do Biblioteki Niemieckiej i Medioteki Języka Niemieckiego w Książnicy Pomorskiej, aby wziąć udział w lekcji tematycznej pt. „Zachwyć się Niemieckim…”. Spotkanie okazało się niezwykle twórcze i ubogacające.

Uczniowie mieli możliwość utrwalenia zasad skutecznego przyswajania języków obcych, o których słyszą również na lekcjach w naszych szkole, jak np. „Nie bój się popełniać błędów”, „Wykonuj samodzielnie fiszki”, „Twórz mapę myśli”, „Wykorzystaj swoje zmysły”, „Znajdź motywację” i wiele innych. Nasi dzielni Szóstoklasiści zachwycili swym zaangażowaniem same Panie Prowadzące warsztaty. Bardzo sprytnie wykonywali zadania w grupach, mające na celu wyszukiwanie określonych informacji dotyczących realiów krajów niemieckojęzycznych. Chętnie śpiewali piosenkę w języku niemieckim, dedykowaną Osobom Niesłyszącym i wyrażającym szacunek wobec nich. Zapoznawali się również z elementami Alfabetu Braille’a i próbowali czytać za pomocą rąk tego typu książki. Uczniowie mieli również okazję uczestniczyć w premierze w naszym mieście powstania tzw. KinderUNIversitätu czyli bardzo ciekawego portalu o nazwie „Uniwersytet Dziecięcy”, gdzie mogą w ciekawej i motywującej formie poszerzać wiedzę ogólną, a zarazem kompetencje językowe. Uczniowie entuzjastycznie przyjęli wiadomość o możliwości zdobywania stopni „profesorskich” w ramach tego projektu i odbieraniu nagród w Czytelni Niemieckiej. Posypało się wiele deklaracji ze strony naszych Szóstoklasistów.

Trzymamy Was za słowo, nasi młodzi przyszli Profesorowie!

 

Monika Adamska

08-10-2019 - 6b w muzeum

W dniu 08.10.2019 klasa VI B uczestniczyła w lekcji pod tytułem "Książęta z rodu Gryfitów. Ciekawostki zżycia władców na wesoło." Uczniowie poznali przedstawicieli rodziny książęcej Gryfitów i ich przydomki, zainteresowania oraz codzienne zwyczaje. Była to bardzo ciekawa lekcja dająca do myślenia, jak żyli dawni mieszkańcy Szczecina i ich władcy.

03-10-2019 - Inauguracja CODE WEEK

W dniach 5-20 października organizowana jest na terenie całej Europy akcja Code Week. Jest to społeczna inicjatywa dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.

W tym roku w czwartek 3 października 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta inauguracja Europejskiego Tygodnia Kodowania. W uroczystości wzięli między innymi udział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej pan Maciej Kopeć oraz Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty pan Jerzy Sołtysiak. Po uroczystości inauguracji uświetnionej występami dzieci, uczniowie mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych w Mobilnym Centrum Edukacyjnym (MCE) oraz w zajęciach z zakresu kodowania prowadzonych przez Krzysztofa Jaworskiego ze Stowarzyszenia Cyfrowego Dialog oraz nauczycieli naszej szkoły.

Code Week jest świętem kodowania, cieszymy się więc, że duża grupa najmłodszych uczniów naszej szkoły ma możliwość doskonalenia tych umiejętności również na co dzień na zajęciach programowania.